Правила для електросамокатів. Досвід України та інших країн.

Електросамокати стають дедалі популярнішими у світі. Як цю сферу намагаються регулювати в Україні та інших країнах?

 

Історичний екскурс.

 

“Берегись девушки с автопедом!” журнал Puck, 1916 год

 

На автопедах роз’їжджали знамениті художники, співаки, голлівудські актори, в США на них їздили співробітники Поштової служби і поліція. Зараз можна зустріти людей, які незадоволені “літаючими” туди-сюди самокатами і велосипедистами, але, повірте, боротьба за проїжджу частину і пішохідні зони велася ще століття тому. До початку Першої світової війни автопед вже був простим, доступним і зручним транспортом, коштував близько $ 100.

 

Суфражистка Флоренс Норман на автопеді, 1916 р. Фото: Paul Thompson/FPG, gettyimages.com

 

Сучасність

В четверг, 24 червня, сервіси з прокату самокатів підписали меморандум для врегулювання роботи руху самокатів по Києву.

Про це повідомляє пресслужба сервісу з прокату.

“Київ, як і всі великі міста світу, приречений на розвиток засобів мікромобільності. Уже зараз вулицями міста їздить майже 4000 прокатних електросамокатів, і до кінця року очікується до 7000. При цьому питання їхнього використання не врегульовано на державному законодавчому рівні. Тому місто ініціювало підписання Меморандуму, згідно з яким оператори беруть на себе певні зобов’язання та приймають наші правила”, – сказав заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Костянтин Усов.

Угоду підписали представники всіх семи компаній, що сьогодні надають послуги прокату електросамокатів у Києві: ТМ “Вolt”, ТМ “Kiwi”, ТМ “Scroll”, ТМ “BikeNow”, TM “Zelectra”, TM “Jet” та TM “Vzhooh”. 

Основні пункти Меморандуму:

  • обмеження швидкості до 20 км/ год та 14 км/год у спеціально визначених у додатку пішохідних, зелених та історичних зонах;
  • визначення зон, в яких буде заборонено залишати самокати (історичні центри, зони навколо дипломатичних установ, окремих державних та правоохоронних органів та органів національної безпеки та оборони);
  • визначення зон, в яких заборонено пересування самокатів (пішохідна зона на Подолі, Пейзажна алея, деякі релігійні зони, кладовища, зони навколо окремих органів державної влади);
  • визначення точок старту (понад 1000 місць);
  • кожен користувач прокатного самокату та треті особи, які можуть постраждати у випадку наїзду, буде застрахований оператором на суму 100 000 грн;
  • встановлення на самокати спеціальних ідентифікаційних номерів, які при необхідності (наприклад, наїзді на пішоходів) дозволять ідентифікувати транспортний засіб.

За словами Усова, Меморандум між міською адміністрацією та операторами діятиме до того часу, поки Верховна Рада не ухвалить закон, який визначить статус та врегулює порядок діяльності електросамокатів та інших засобів електромобільності.

 

Україна

У Києві працює 6 приватних фірм, а це близько 5 тисяч транспортних засобів і це лише в столиці. Хоча транспортним засобом електросамокат назвати не можна – в Україні він поза законом. У правилах дорожнього руху немає такого поняття, як електросамокат або негабаритний транспорт. Відповідно, ті, хто їздить на електроскутері, не є учасниками дорожнього руху, а це велика проблема для людей, які потрапляють в аварії за участі самокатів. Якщо тебе збиває електроскутер – довести, що людина перевищила швидкість чи рухалася не там, де це передбачено, неможливо.

В Україні вже були випадки, коли справа доходила до суду. Там водій скутера прирівнювався до велосипедиста чи пішохода. Ще півтора року тому у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який має врегулювати рух негабаритного електротранспорту. Проте за нього досі не проголосували, турбо-режим перестав працювати.

 

Франція

В столиці Франції Парижі є система штрафів за порушення правил користування електросамокатом. Так за проїзд на тротуарі порушник сплатить 135 євро і 35, якщо перекриє вільний рух пішоходів під час стоянки. За перевищення швидкості на 25 км/год доведеться викласти з кишені 1500 євро! Такі штрафи точно мотивують їздити по-правилах, чи не так?

Користувачі електросамокатів можуть вільно пересуватися автобусними смугами та велосипедними доріжками, але з дотриманням ПДР: зупинятися на червоне світло, дотримуватися правил пересування вулицями з одностороннім рухом та правил пріоритетності. Водій двоколісного має досягти 12 років. Такі правила почали запроваджувати з 2019 року, коли в країні зареєстрували щонайменше 5 смертельних випадків, пов’язаних з ДТП, за участі електросамокатів, зазначає видання ВВС.

 

Німеччина

У Німеччині використання електросамокатів суворо регламентоване, пише Deutsche Welle. По-перше, рух тротуаром заборонений, а на вулицю допускають лише ті електроскутери, які пройшли сертифікацію (ABE – Allgemeine Betriebserlaubnis) і отримали допуск.

Для отримання допуску двоколісний має бути оснащений світловими приладами та гальмами, які відповідають німецьким вимогам, розвивати максимальну швидкість 20 км/год, мати сигнальний пристрій і 500 Ват максимальної потужності. Окрім того, встановлені і чіткі вимоги до габаритів.

Водійські права для користування не потрібні, але водій такого транспортного засобу має досягти 14-річного віку. Їздять на електросамокатах німці лише велосипедними доріжками, за їх відсутності – проїжджою частиною, користуються сигналами світлофора, сигнали повороту подають руками та рухаються один за одним, оскільки паралельний рух на таких двоколісних заборонений. Також варто зазначити, що за законом рухатися удвох на електросамокаті в Німеччині заборонено.

Італія

В Італії необхідно мати ліцензію або водійські права певної категорії. Категорія залежить від потужності транспортного засобу.
Максимальна дозволена швидкість – 25 км/год. Також страховка треба і на скутери (місцева назва “моторіна”) Наприклад, у Вероні штраф за відсутність страховки – 866 євро і арешт (навіть з конфіскацією), відсутність індивідуального номера – затримання транспортного засобу на 30 діб і 79 євро штрафу, відсутність прав – затримання на три місяці і штраф 5100 євро. До речі, за часів карантину Уряд прийняв програму часткової компенсації вартості електросамоката, і їх було продано сотні тисяч. Більшість з них  їздить в шоломах і світловідбивних жилетах по крайній правій смузі дороги. По тротуарах вони однозначно їздити не повинні – занадто висока швидкість для цього. З іншого боку, в італійських містах мало тротуарів, по яким навіть теоретично можна їздити на самокаті. Вулиці вузькі (особливо в центрі), тому вся техніка “носиться” по проїжджій частині. 

Велика Британія

У Великій Британії закон, який дозволяє рух електросамокатів загальними дорогами та велодоріжками, ухвалили минулого року. Проте є низка застережень: можна їздити лише на прокатних транспортних засобах, в окремих зонах та мати водійське посвідчення. Під час поїздки забороняється говорити по телефону, їздити удвох на одному скутері, заборонено буксирувати, їздити в стані алкогольного сп’яніння.

До 2020 року на електроскутері офіційно на вулиці виїжджати не можна було, а можна було пересуватися лише на приватній території з дозволу власника. Штраф за порушення сягав 300 фунтів. Проте закону дотримувалися не всі. Окрім поїздок від будинку до зупинки і від зупинки до офісу, британці виїжджали і на дороги. Першою гучною ДТП за участі водія електросамоката сталася у 2019 році. Тоді загинула відома британська телеведуча та блогерка Емілі Хартридж. Ця та кілька інших ДТП викликали в Британії хвилю закликів заборонити рух електросамокатів на дорогах.

 

Нідерланди

Електросамокати тут повністю забороненії, поки не встановлять законодавчих норм!!!

Грузія

Сервіс прокату електросамокатів у Грузії, так званий «кікшеринг», запрацював відносно нещодавно – навесні 2020 року. Використання електросамокатів у Грузії, як і в Україні, окремим законом не регулюється, а водії скутерів так само прирівняні до пішоходів. Проте тут діє обмеження швидкості – до 20 км/год. Робота електросамокатів, як і правила їх використання, регулюється самими «шеринг»-компаніями. Переважно це рекомендації не перевищувати швидкість, не рухатися тротуаром та одягнути шолом. Проте, якщо водій зробить все навпаки – ніяких штрафів не передбачено. Водити електроскутер грузини можуть із 14 років, але деякі компанії забороняють людям молодшим за 18 років користуватися послугою «кікшерингу».

 

Казахстан

Сервіс прокату електросамокатів у Нур-Султані запустили в травні 2021 року. Все традиційно – функціонал платформи вбудований в мобільний додаток, де клієнт залишає свій номер телефону та дані банківської картки для оплати. Взяти електроскутер можна на будь-якій із 60 стаціонарних станцій. Поки самокатів 100, але в найближчих планах – збільшити це число до однієї тисячі. Рухатися водіям проїжджою частиною можна, але лише по правій стороні в правій крайній смузі або велодоріжці. А от на тротуар заїжджати заборонено. ДТП вже траплялися, але досить рідко, можливо, через те, що сервіс поки не набув популярності. Людей відлякує і висока вартість прокату – 30 тенге (8 центів) за хвилину. Інколи дешевше взяти таксі. Були неодноразові спроби поцупити самокат, але крадіїв одразу знаходили через вбудований GPS.

 

Якщо подивитись на досвід інших країн – нам ще багато чого треба продумати в законодавстві і контролі за виконанням цих законів. А робити це доведеться.

 

Джерела: espreso radiosvoboda apostrophe 21mm

 

 

Поділитись:
Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі