Європа відмовиться від машин з двигунами внутрішнього згорання до 2035 року.
Вчора Європейський парламент проголосував за те, щоб зробити Європу першим вуглецево-нейтральним континентом до 2050 року, при цьому продаж нових автомобілів із ДВЗ буде заборонено з 2035 року.
Голосування відбувалося у французькому місті Страсбурзі. Відповідно до загальних положень, продажі бензинових та дизельних машин заборонять у 27 країнах Євросоюзу, повідомляє Reuters. При цьому у документах фігурують і вимоги щодо скорочення шкідливих викидів автомобілями на 55% до 2030 року.
Спроби консервативної Європейської народної партії пом’якшити заходи та дозволити продаж гібридних автомобілів були відхилені, як і пропозиція Партії зелених зрушити заборону на продаж машин із ДВС на 2030 рік. Однак слухання ще не закінчені: завершальний етап переговорів між Парламентом і Радою ЄС для подальшого визначення позиції кожної з 27 країн-членів, а також для врахування спеціальних винятків для дрібних виробників.
Варто нагадати, що сьогодні Євросоюз є третім за величиною забруднювачем у світі, а на легкові та вантажні автомобілі припадає близько п’ятої частини всіх шкідливих викидів у ЄС. І заборона продажу машин із ДВС стане частиною ширшої кліматичної політики ЄС щодо радикального скорочення викидів до 2030 року.
Втім, для любителів авто з ДВЗ ще не все втрачено, адже заборона пошириться на нові машини та не стосується ринку вживаних. Проте з огляду на те, що життєвий цикл більшості автомобілів становить близько 15 років, ми можемо очікувати, що вони повністю зникнуть з доріг до 2050 року.
Що обиратимуть українці після війни?
Автомобілі стануть доступнішими для українців завдяки зняттю низки обмежень, таких як: зниження євростандартів, скасування ПДВ для імпорту та тимчасово безмитне ввезення транспорту.
Точно буде зберігатись тенденція до скорочення купівлі нових авто.
Така ситуація обумовлена низкою факторів – звісно, в людей менше грошей, багато хто втратив автомобіль через війну та не готовий вкладатися в купівлю нового автомобіля в умовах невизначеності.
Крім цього, великий вплив мало тимчасове закриття дилерських центрів на початку березня та зупинка ввезення нових авто на територію України.
Курс на електрокари та самокати
Ринок електромобілів в Україні стрімко розвивався і до початку повномасштабної війни – цьому сприяло одразу декілька факторів: звільнення від сплати ПДВ і акцизного збору під час ввезення авто в 2018 році та розвиток інфраструктури для обслуговування авто.
За даними Міністерства інфраструктури, на кінець 2021 року на кожну станцію для зарядки авто в Україні припадало 4 автомобілі, а той час як в Польщі, наприклад, на один термінал припадає 7 електромобілів.
Сьогодні, у зв’язку з дефіцитом та підвищеними цінами на пальне, ринок е-мобілів буде ще більше розвиватись. За даними Укравтопрому, у першому кварталі 2022 року український автопарк поповнили 1,6 тис. автомобілів на акумуляторних джерелах живлення (BEV).
Це лише на 6% менше, ніж в цей же період в 2021 році. У той же час, за даними онлайн-магазину OLX, за час війни запити на електрокари зросли в 15 разів, і в 11 разів – на гібриди.
Крім електромобілів, українці почали частіше користуватись й іншими альтернативними видами транспорту, зокрема й більш екологічними.
Як зазначає онлайн-ритейлер Rozetka, на початку травня попит на покупку електросамокатів та велосипедів збільшився вдвічі. Пік запиту українців припав на 9-15 травня.
Бум вживаних 10-15 річних авто з Європи, розвиток електрокарів та альтернативних способів пересування, а також збереження тренду на каршерінг – три головні тренди, які ми бачимо в Україні в майбутньому.
Вони будуть впливати на вектор розвитку транспортного ринку, який змінюватиметься в напрямку максимальної економічності та раціонального використання ресурсів.
Джерела: Економічна правда Electrek