Першу креативну автомобільну рекламу запустила компанія Winton Motor Carriage у журналі Scientific American у 1898 році. Тоді гасло пропонувало потенційним покупцям «обійтися без коней». З роками реклама автомобілів ставала все гострішою, епічнішою і креативнішою в міру того, як галузь переходила від друкованих видань до роликів в інтернеті.
зібрала найцікавіші і нетипові приклади рекламних кампаній, які точно вас здивують.
Jaguar Racing на перегонах Формули-1: діаманти, загадка на 250 000 доларів і кіно
Історія Формули 1 повна протиріч та шахрайства, зазвичай пов’язаних з хитрою інженерією або діями на трасі. Але ця історія не має майже нічого спільного із самими перегонами. Натомість це історія з усіма задатками голлівудського пограбування: Монако, кінозірки та діамант вартістю близько 250 000 доларів, якого досі не знайдено. Але про все по-черзі.
Команда Jaguar Racing брала участь у чемпіонатах FIA Formula 1 World Championship з 2000 до 2004 року. У 1999 році Ford перейменував команду в Jaguar Racing як частину своєї глобальної маркетингової операції з просування компанії Jaguar, що виробляє престижні автомобілі.
Повернемося до Гран-прі Монако 2004 року. Гран-прі Монако є чудовим прикладом багатства та максимальної вишуканості у Формулі-1. Перегони крихітного князівства часто вважаються найпрестижнішими в календарі та головною метою для знаменитостей, які бажають поринути у найбільшу вечірку в автоспорті.
Компанія Jaguar Racing, її пілоти (Марк Веббер та Крістіан Клієн) та спонсори приїхали прагнучи набрати очки і зробити фурор за допомогою великої рекламної акції, пов’язаної з фільмом «Дванадцять друзів Оушена», кульмінацією якого стало те, що команда розмістила на носовій частині болідів діамант, якому позаздрять навіть шейхи.
Фільм “12 друзів Оушена” готувався до прокату. Рекламодавці придумали цікавий хід для просування фільму. Медійну увагу крім діамантів мали привернути і запрошені актори (Джордж Клуні, Бред Пітт та Метт Деймон). Вони запропонували таким чином привернути увагу до свого фільму та одночасно до болідів гонщиків “Jaguar Racing”.
У розмові з The Drive Нав Сідху, тодішній директор зі зв’язків з громадськістю Jaguar Racing, зазначав, що на той час на команду чинився тиск, щоб вона могла надати щось, що виправдало б її величезний бюджет. Почувши, що «Дванадцять друзів Оушена»(Ocean’s Twelve) знаходяться у виробництві, у Сідху і виникла ідея з коштовностями.
Його план полягав у тому, щоб використовувати блиск, гламур та багатство Монако як ідеальний фон для просування фільму про пограбування, а також використовувати зірок фільму, щоб привернути увагу до бренду Jaguar.
Власник алмазних шахт в Африці і ювелірної компанії Steinmetz, ізраїльський бізнесмен Бені Штайнмець став спонсором цього проекту.
Загалом, таке рішення можна назвати ризиковим. Вузенькі вулиці Монако – це місця, де можна зачепитися за бар’єр чи підрізати іншу машину. Ще з цікавих нюансів: «На планеті не було страхової компанії, яка б застрахувала алмазне каміння на півмільйона фунтів, коли вони беруть участь у гонках Гран-прі» – розповідав Нав Сідху.
До речі, в різних статтях ЗМІ по-різному оцінюється цінність цих діамантів (від 200 000 до більше 350 000 доларів США). Скоріше за все така розбіжність виникла через те, що суми вказані у фунтах стерлінгів чи доларах США.
І привернути увагу до бренду Jaguar компанії таки вдалось.
Хаос і таємниці світу перегонів
У неділю 23 травня 2004 року перегони стартували. Пілот команди Jaguar Racing Крістіан Клієн був новачком і змагаючись в кінці пелетона, опинився в епіцентрі боротьби. Зіткнувшись з болідом Ніка Хайдфельда, Jaguar втратив керування і врізався носом у бар’єр вже через хвилину після початку перегонів. Удар не сильний, пілот живий, але треба знайти діамант.
Захоплені гонкою глядачі зірвалися зі своїх місць і кинулися шукати дорогоцінне каміння. А ось представникам Jaguar служба безпеки не дозволила займатися пошуком, адже перегони тривали і траса має бути вільною. Коли за дві години представники Jaguar нарешті дісталися туди, вони зрозуміли, що діамант зник.
Ягуарівці оголосили розшук діаманта. За нього пропонували винагороду, яка перевищує її цінність, але ніхто не відгукнувся.
З того часу гоночна траса та прилеглі зони ретельно обшукувалися аматорами діамантів.
У наступні роки через невирішений характер цієї історії у всьому світі виникли чимало теорій змов.
Деякі стверджували, що діаманти взагалі були не справжніми. Враховуючи ризиковану ідею наклеювати дороге дорогоцінне каміння на ніс гоночного автомобіля і відсутність страховки – логіка в цьому є.
Але за словами керівника команди Jaguar Racing Сідху «Це були справжні діаманти. Ви просто не знайдете в світі шановну алмазну компанію, яка пропонуватиме вам підроблені діаманти».
Підтвердити чи спростувати теорію міг би Бені Штайнмець — мільярдер, який фінансував цю ідею. Але він був арештований на Кіпрі і засуджений до п’яти років ув’язнення після того, як його визнали винним у корупції.
Вигоду від цієї ситуації Jaguar теж отримав. Нав Сідху, тодішній директор зі зв’язків з громадськістю Jaguar Racing розповідав, що «в той день вони вже заробили десятки мільйонів доларів на репортажах по всьому світу», а про бренди Jaguar, ювелірну компанію Steinmetz и Ocean’s Twelve в одну мить написали всі тодішні ЗМІ.
До речі, фільм “12 друзів Оушена” мав хороший успіх у прокаті (зібравши у США $125,5 млн, а у світі — $237,2 млн., тобто $362,7 млн., при бюджеті $110 млн). А ось команда ” Jaguar Racing ” перестала існувати після цієї гонки. Боліди було викуплено компанією Red Bull, і з того часу вона існує під цим ім’ям.До речі, BBC Sport тоді повідомляла про те, що Ford продав команду за один символічний долар в обмін на зобов’язання інвестувати в команду 400 мільйонів доларів протягом наступних трьох сезонів).
У будь-якому випадку, за майже два десятиліття, що минули після фатального Гран-прі Монако, ніхто так і не надав більш детальної інформації про місцезнаходження діаманта.
Джерело: Liga.Tech