KIA Sportage і докатка. Як далеко можна заїхати на докатці?

Чи потрібна нашим автолюбителям повнорозмірна запаска або досить оснастити автомобіль докаткою?

Несподіване пробите колесо – одна з недоречних ситуацій, що може трапитись з водієм у найбільш незручний час. Тоді настає пора витягувати штатну «запаску» і проводити заміну.

 

Запаски можуть бути двох видів: повнорозмірні та “докатки”. Зі звичайною запаскою немає проблем – вона використовується, як просте колесо.

З «докаткою» трохи інша справа.

Докатка – це невелике запасне колесо, яке встановлюється на місці колеса з проколотою шиною в умовах, коли відремонтувати шину відсутня і потрібно докотитися до найближчої шиномонтажки або свого гаража. Докатка не призначена для тривалого користування. На ній Ви зможете рухатись не швидше, ніж 80 км/год. Основне її призначення – доставити Вас до найближчого шиномонтажу.

Але в інструкції до автомобіля є пряма вказівка: Забороняється встановлювати малорозмірне запасне колесо на передню ведучу вісь автомобіля.

фото AvtoKasta

Яка причина такої заборони?

По-перше, докатка на десятки мм нижче основного 16-17..19-дюймового колеса – а значить, на передній осі «неповноцінне колесо» змусить диференціал працювати інтенсивніше, компенсуючи різницю швидкості обертання коліс різного діаметра. А це – підвищений знос.

На повнопривідні автомобілі бажано ставити докатку з висотою колеса докатки, рівною висоті основного колеса. Якщо буде велика різниця в висоті, то це погано вплине на диференціал.

По-друге, що важливіше, «граничні» зчепні властивості більш вузької докатки, явно нижчі, ніж у повнорозмірної покришки, а значить — страждає активна безпека і керованість. Крім того може бути збій системи ESP.

фото AvtoKasta

80 км/год. А чому всі виробники автомобілів та шин-докаток обрали саме цей ліміт? Вся справа в безпеці: автомобіль на докатці гірше гальмує та керується.

 

Для чого тоді вона потрібна? Автовиробники оснащують машини такими шинами для економії місця у багажнику, а також для зменшення маси авто, щоб зберегти баланс витрати палива.

фото AvtoKasta

За конструкцією сучасні donut tires (шини-пончики – так докатки називають в Америці) мало відрізняються від звичайних – така ж безкамерна радіальна конструкція, ті ж матеріали каркасу. Тільки в брекері менше шарів корду — замість традиційних п’яти їх лише три. Адже шина не розрахована на високі швидкості, на яких брекер дуже важливий. А спрощена конструкція компенсується високим робочим тиском — у результаті навантаження, на яке розрахована докатка, навіть вище, ніж у штатних шин (775 кг проти 670 кг). А протектор набагато простіший і дрібніший: глибина канавок не перевищує чотирьох міліметрів (у штатних літніх покришок — близько 8 мм).

Перед далекою дорогою потрібно обов’язково переставити докатку на задню вісь – так безпечніше. І перевірити тиск: він значно вищий, ніж у нормальних шинах, — аж 4,2 бари! фото AvtoKasta

 

Раніше докатки випускали провідні виробники шин компанії Continental, Pirelli, Vredestein. А останнім часом все частіше в ніші запаски зустрічаються китайські бренди. У Sportage – без сюрпризів, корейська Hankook.

Історія докатки

До речі, в Японії вузькі докатки масово почали використовувати в середині 80-х років. Наприклад на Тойотах 1984 року. (приклад на фото Toyota Chaser GX71). А в Європі їх вперше почали ставити  на машини Volkswagen в кінці 80-х.

(оригінальні Тойотівські брошури для Toyota Chaser, Mark II та Cresta 1984-1988 років)

 

Широке поширення докаток легко пояснюється завдяки кількох причин:

  • таке колесо займає мінімум місця в багажнику;
  • є можливість возити відразу кілька докаток на екстрений випадок;
  • ціна докатки нижче, ніж вартість повноцінної запаски (диск + шина).

Головне пам’ятати – докатка не є штатним колесом і може встановлюватися тільки в екстрених випадках на нетривалий час.

 

 

Джерела: dexpens

AvtoKasta