Компанії з виробництва побутової електроніки останнім часом намагаються вийти на ринок автомобільної промисловості, наприклад, Huawei, Xiaomi і Sony. Apple намагається не відставати і теж вийти на новий для себе ринок. Хоча може пройти кілька років, перш ніж споживачі побачать готовий продукт.
Три роки тому на виставці CES компанія Sony вперше заявила про свої автомобільні амбіції. Було презентовано перший прототип електричного седана під власною маркою, минулої зими Sony показала свій електричний кросовер та заявила по відкриття підрозділу, що буде займатися електромобілями. А на початку цього року японські фірми Sony і Honda об’єднали зусилля і привезли на шоу CES вже третій експериментальний електромобіль — тепер під окремою маркою Afeela.
*** International CES або International Consumer Electronics Show (Міжнародна Виставка Побутової Електроніки) — велика торговельна виставка побутової електроніки, яка проводиться щороку у січні в Лас-Вегасі.
Але це не єдиний приклад, коли виробник смартфонів або гаджетів планує вийти у новий для себе світ автомобілів. Тож почнемо з компанії Sony, а продовжимо іншими досить неочікуваними іменами машин від неавтомобільних компаній.
Експерименти Sony: седан, кросовер і ліфтбек Afeel
В січні 2020 року на виставці CES було презентовано перший електромобіль Sony – електричний седан Vision-S. Розробкою авто займалися представники Bosch, ZF, Continental, Nvidia, Qualcomm, Magna Steyr та інші.
Через 2 роки компанія презентувала концепт семимісного електричного кросовера Sony Vision-S 02. Він побудований на тій же платформі, що і седан дворічної давності, і навіть колісна база 3030 мм у нього ідентична.
Рівень підготовки концепту Vision-S 02 тоді вказував на досить детальне опрацювання проекту: спільна розробка з Magna Steyr (це австрійська компанія – виробник автомобілів та автомобільних комплектуючих, яка також бере участь у розробці повнопривідних систем автомобілів Mercedes-Benz G-класу, BMW X3 та BMW 5, Aston Martin Rapide, Audi TT, Fiat Bravo, Peugeot RCZ і ін..), безліч відомих виробників автомобільних компонентів, і зрештою – початок тестових випробувань.
Новий проект – Sony Honda Mobility
Якщо перші два прототипи електромобілів Sony були спроектовані та збудовані у співпраці з австрійською компанією Magna Steyr, то тепер ці напрацювання забуті. Ліфтбек під маркою Afeela (поки що без власного імені) — це продукт хондовського інжинірингу.
Слово Afeela походить від англійського feel – «відчувати» і має символізувати новий рівень відносин автомобіля та людини.
Під цим брендом в майбутньому мають вийти щонайменше кілька моделей електрокарів у різних кузовах.
Afeela – це новий бренд, створений спільним підприємством Sony Honda Mobility, який, у свою чергу, було створено минулої весни. У компанії Sony вирішили не розпочинати виробництво автомобілів самостійно, а знайшли для цього досвідченого партнера – корпорацію Honda. Партнери мають рівні частки в новому спільному підприємстві: заявлено, що Honda займеться розробкою, виробництвом та післяпродажним обслуговуванням машин, а до зони відповідальності Sony увійшли бортова електроніка та розробка сервісів мобільності.
На жаль, технічних деталей поки небагато і поки відомо лише про наявність повного приводу, тобто машина матиме два електромотори. Ззапас ходу – теж поки невідомий. Тому користувачам поки що залишається обговорювати лише дизайн і концепцію цього авто.
Майбутнє бренду Afeela
Паралельно з цим проектом компанія Honda розробляє власну лінійку електромобілів у співпраці з американським General Motors (проект Prologue). Це означає, що суто експериментальний бренд Afeela принесе Honda безцінний досвід навіть у разі провалу.
В планах компанії Honda – випустити як мінімум 30 гібридних акумуляторно-електричних автомобілів на паливних елементах до кінця десятиліття. І спроба створити справжній гаджет на колесах разом із Sony може дати свої плоди вже в майбутніх електрокарах Honda.
Що стосується Sony — очевидно, що компанія намагається нав’язати конкуренцію техногігантам Apple і Google, які раніше також заявляли про плани розробки власних електрокарів.
За словами Ясухіде Мізуно (генеральний директор Sony Honda Mobility), в основі бренду Afeela лежатимуть сенсорні технології, технології штучного інтелекту, просунуте програмне забезпечення, бездротові мережі й інтерфейси. За допомогою цих інструментів компанія планує розвивати автономне водіння, доповнену реальність і залучення користувачів.
Afeela обіцяє готовий електрокар до 2026 року, старт замовлень очікується у 2025 році. США стане першим ринком, де можна буде його придбати. Виробництво стартує на місцевих виробничих потужностях Honda.
Apple Car – шлях створення, невизначеність і перспективи
Все, що ми знаємо про автомобіль Apple, який може з’явитися до 2026 року
Якщо Apple і наважиться випустити власний автомобіль, побачити його на дорогах зможемо не раніше 2025-2026 року.
Apple вже не один рік намагається почати виробництво власних електромобілів без особливих успіхів. Створення нового автомобіля – процес надзвичайно складний, а особливо тоді, коли передбачається впровадження найсучасніших технологій. Компанія Apple має чималий досвід в розробці технологій, тому у них є шанс вдало реалізувати ідею створення електромобіля. Крім того, вони мають капітал та інвестиції для підтримки такого проекту та деяку «подушку безпеки», якщо вся ідея зазнає невдачі.
Коли буде випущений автомобіль Apple?
Чутки про те, що Apple розробляє автомобіль, відомий як Project Titan, з’явився в 2014 році, коли генеральний директор Тім Кук, як повідомляється, схвалив цей проект. В той час повідомлялося, що Apple наняла інженера з розробки трансмісії і колишнього президента і генерального директора відділу досліджень і розробок Mercedes-Benz. В інтерв’ю 2021 року Кук заявив, що в даний час компанія зосереджена на розробці технологій, пов’язаних з автономією та штучним інтелектом. Також були чутки, що співзасновник Apple Стів Джобс хотів розробити «iCar».
Apple починала з команди з приблизно 200 людей, які працюють над Apple Car, але, як повідомлялося, планувала мати більше 1000 співробітників. Над проектом Apple встигли попрацювати спеціалісти з багатьох відомих компаній: Tesla, Ford, Kia і Hyndai, General Motors, Mercedes-Benz, Land Rover і Aston Martin, Porsche, BMW і Audi, Lamborghini, BlackBerry і ін.
Невизначеність і перспективи Apple
Apple старанно працює над досягненням своєї мети щодо електромобіля, але багато хто вважає, що мета 2024 буде важкодосяжною. Є чимало прогнозів коли автомобіль може бути представлений, але ми дізнаємося, напевно, тільки після того, як «бета-версія» з’явиться на ринку.
За даними Bloomberg, спочатку виробник iPhone хотів, щоб Apple Car був повністю автономним транспортним засобом, який дозволяв би пасажирам подорожувати обличчям до обличчя. Тому салон можна було б перетворити на невеликий офіс на колесах. Однак від цієї стратегії відмовляються, і тепер Apple хоче типовий салон автомобіля з водійським сидінням, кермом та панеллю приладів. Можливості самостійного водіння все ще плануються, але лише на шосе, де водію буде дозволено дивитися фільми або грати в ігри на великих екранах.
На цей момент команда під керівництвом керівника Apple Watch і Health Кевіна Лінча працює над кількома напрямками, включаючи дизайн автомобіля. Як буде виглядати Apple Car, ще не відомо.
За даними Engadget дизайн має бути готовий у 2023 році, а список функцій планується завершити у 2024 році. Тестування має розпочатися у 2025 році, тоді як офіційний запуск відкладено на рік вперед, тому його заплановано на 2026 рік.
Apple, очевидно, націлюється на аудиторію преміум сегмента і продаватиме Apple Car з преміальною ціною близько 100 тис. доларів, хоча попередні чутки вказували на ціну близько 120 000 доларів.
Xiaomi
Компанія Xiaomi продовжує роботу над власним автомобілем. ЇЇ генеральний директор Лей Цзюнь зробив гучну заяву: техногігант збирається потіснити лідерів світового ринку електрокарів, продаючи понад 10 мільйонів машин щороку. За його словами, коли індустрія електрокарів досягне «зрілості», 80 відсотків ринку належатиме п’яти брендам — і Xiaomi має намір увійти до їх числа.
Xiaomi створила власний автомобільний підрозділ у 2021 році. З того часу інформація про первістка техногіганта просочувалася лише через інсайдерів, а офіційних заяв не було — досі. Згідно з свіжим квартальним звітом, Xiaomi інвестувала близько 829 мільйонів юанів (майже 82,5 млн долл) у нові розробки, включаючи розумні електромобілі.
Раніше Лей Цзюнь називав вихід Xiaomi на новий ринок «вимушеним кроком», продиктованим зростаючою інтеграцією гаджетів та автомобілів. Так, користувач, що оточив себе електронікою Xiaomi, напевно, зацікавиться машиною тієї ж фірми — і навпаки.
Наприкінці вересня стало відомо, що Xiaomi добудувала перший прототип електрокара. Машина під внутрішнім індексом MS11, за даними китайських соцмереж, обладнана 354-сильним електромотором і 800-вольтовою батареєю. Дебют може відбутися у 2024 році, проте сама Xiaomi не називає навіть приблизних термінів.
Messerschmitt KR200
Як не дивно, але цей прототип машини зміг потрапити в серійний випуск. Це триколісний мікрокар KR200 від авіабудівної компанії Messerschmitt.
Бренд Messerschmitt більш відомий як німецька авіабудівна компанія. Назва Kabinenroller перекладається як «скутери з кабіною», автомобіль був розроблений авіаційним інженером Фріцем Фендом після того, як компанії заборонили виробляти літаки.
KR200 продавався в період післявоєнного спаду в Німеччині. Вже в перший рік виробництва модель була розпродана у кількості 12 тисяч екземплярів.
Messerschmitt KR200 комплектувався 10-сильним двотактним двигуном об’ємом 191 куб. , який забезпечував легкому мікрокару максимальну швидкість 90 кілометрів на годину. Модель випускалася в період з 1952 по 1964 рік і мала кілька модифікацій, у тому числі версію зі складним м’яким верхом.
Хоча виробництво було припинено в 1964 році, коли попит на крихітні економічні автомобілі впав, їхня популярність серед колекціонерів неухильно зростала завдяки їх нетиповому вигляду та місцю в історії.
Huawei (AITO M5 і M7)
Huawei та Seres (виробник електромобілів і компонентів зі штаб-квартирою в Санта-Кларі, Каліфорнія) створили автомобільний бренд AITO (Adding Intelligence To Auto).
Кросовер AITO M5 – це спільна розробка з компанією Seres, яка належить машинобудівному концерну Sokon Industry Group, а один з її керівників – у минулому співзасновник Тесли Мартін Іберхард.
За розмірами AITO M5 – однокласник кросоверів Jaguar F-Pace або Genesis GV70: довжина – 4770 мм, ширина – 1930 мм, висота – 1625 мм. Колісна база – 2880 мм.
Це послідовний гібрид, у якого колеса обертають електромотори, а бензиновий турбомотор 1.5 (125 к.с.) працює виключно в режимі генератора для заряджання тягової батареї ємністю 40 кВт∙год.
На вибір запропоновані дві повнопривідні модифікації, які відрізняються потужністю електромоторів. Базовий варіант має 428 л. (224 на передній осі і 204 на задній), а версія Performance має потужність 496 к.с. та може розігнатися до «сотні» за 4,4 с. Розробники заявили, що з повністю зарядженою батареєю і повним баком бензину AITO M5 зможе проїхати 1100 км (причому за сучасним циклом WLTC), а середня витрата палива – 0,8 л/100 км.
IT-корпорація розробила мультимедійну систему з 15,6-дюймовим тачскріном та акустику. Також в комплектацію входять 10,4-дюймова віртуальна «приладка», адаптивна діодна головна оптика, передні крісла з вентиляцією та масажем, адаптивний круїз-контроль, камери по колу та панорамний дах.
AITO M5 вийшов на китайський ринок наприкінці 2021 року.
Huawei AITO M7
Навесні 2022р. в Китаї почались продажі нової моделі марки – 6-ти місткого позашляховика AITO M7, який можна порівняти за габаритами з Audi Q7. Про це повідомляє офіційний сайт Huawei AITO. Новинку вважають першою власною розробкою Huawei, але фірма Seres у створенні також взяла участь.
Це найбільший автомобіль від Huawei, і він став флагманом у модельному ряду. Довжина перевищує 5 метрів, ширина – 1,94 метра, висота – 1,77 метра, відстань між осями – 2,8 метра. В моделі три ряди сидінь по два посадочні місця в кожному.
До складу гібридної силової установки входять 1,5-літровий бензиновий турбомотор потужністю 125 кінських сил, що заряджає тяговий акумулятор, і 272-сильний електродвигун розробки Huawei.
Перший автомобіль Huawei не вразив результатами краш-тесту
Китайський дослідницький інститут страхування спільно з інженерами автомобільної марки Seres і фахівцями IT-компанії Huawei провели краш-тест Aito M7. Експерти залишилися незадоволеними отриманими результатами – пише видання CarNewsChina.
Фахівці не впевнені, що новий транспортний засіб здатний захистити водія за серйозного зіткнення.
Під час краш-тесту безпеку Aito M7 перевірили у процесі лобового зіткнення на швидкості 64 кілометри на годину з 25-відсотковим перекриттям. Результат виявився незадовільним. На момент зіткнення передня стійка кузова машини загнулася в салон. Поставивши оцінку “середньо”, експерти сумніваються, що кросовер захистить водія під час серйозної аварії.
За активну безпеку, а також захист пішоходів і пасажирів Aito M7 заробив оцінки «відмінно».
Загалом результат AITO M7 є незадовільним для автомобіля з ціною від 300 000 юанів (41 400 доларів США).
Jetour Dasheng і Avatar
Компанія Huawei використовує різні можливості, щоб стати автовиробником. Спільно з компаніями Changan та CATL засновано новий бренд Avatar, а разом із концерном Sokon — марка AITO. Тепер компанія має спільний проект у співпраці з Chery.
Jetour Dasheng
Під новим суббрендом офіційно представили кросовер Jetour Dasheng від Huawei та Chery: перша компанія розробила електроніку, друга – стиль та технічну «начинку».
Бренд Jetour створений компанією Chery у 2018 році спеціально для молодої та відносно небагатої аудиторії.
Серійний Dasheng зберіг дизайн і пропорції концепт-кара, хоча ряд елементів виробник змінив. За розмірами це однокласник Toyota RAV4: довжина – 4590 мм, ширина – 1900 мм, висота – 1685 мм, а колісна база – 2720 мм.
За розробку всієї бортової електроніки відповідав Huawei. Новий кросовер має медіа-систему з безрамковим дисплеєм діагоналлю 15,6 дюйма, широкими можливостями онлайн і голосовим управлінням. Перед водієм — скромний восьмидюймовий дисплей на рульовій колонці, проте вже «в базі» є проекційний екран із доповненою реальністю. Ще з цікавого – крісло переднього пасажира має відкидну підставку для ніг, є контурне підсвічування на 256 кольорів, а дверні замки можна відмикати за допомогою гаджетів за протоколом NFC.
Jetour Dasheng доступний як у версіях, що працюють на паливі, так і в гібридних версіях PHEV. Паливна версія поставляється з двома варіантами двигунів: 1,5T+6MT/6DCT і 1,6T+7CDT. Двигун 1.5T має потужність 156 к.с. і крутний момент 230 Нм. Двигун 1.6T має потужність 197 к.с. і крутний момент 290 Нм.
Коробка передач – шестиступінчаста “механіка” або “робот” з двома зчепленнями.
Версія PHEV оснащена двигуном 1.5T і 3-ступінчастою коробкою передач DHT, з максимальною потужністю 326 кінських сил, максимальним крутним моментом 565 Нм, запасом ходу на чистому електроприводі 100 км і витратою палива 1 л/100 км.
Jetour Dasheng отримав вісім комплектацій з ціновим діапазоном 99 900 – 169 900 юанів (14 700 – 24 400 доларів США). Базова версія має передній привід, а найдорожча – повний привід.
Avatar 11 – новий кроссовер з дизайном BMW від CHANGAN, HUAWEI і CATL
Восени 2021 року в Китаї відбулася презентація нової автомобільної марки Avatar, хоча на фірмовому логотипі стилізована назва написана з пропущеною літерою Avatr. Це спільний проект компаній Changan (китайська автомобілебудівна компанія), Huawei та CATL (китайський виробник спеціалізується на виробництві літій-іонних акумуляторів. для електромобілів і систем зберігання енергії).
Під маркою Avatar партнери випускатимуть лише електромобілі, причому відносно дорогі та просунуті. За комплексну розробку машин відповідає Changan, вже підготовлено нову модульну платформу CHN, а дизайном займається фірмова студія в Мюнхені. Компанія Huawei надала свої мультимедійні та онлайн-технології, інтегровані в загальну екосистему бренду, а CATL відповідає за тягові акумулятори та супутні вузли.
Avatr 011 – це кроссовер з дизайном від Надера Фагіхзаде, автора екстер’єру BMW 7 серії (G11). Авто представлене у статусі концепт-кара, але заявлено, що автомобіль готовий на 99% і майже не зміниться до початку серійного виробництва. Цікаво, що це не п’ятидверний ліфтбек, а чотиридверний фастбек: заднє скло встановлено вертикально, а в багажник веде окрема ляда.
Автомобіль оснащений двома електромоторами сумарною потужністю 578 кінських сил та батарей ємністю 90,4 кіловат-години. Робоча напруга електросистеми – 750 вольт. Є можливість зарядки постійним струмом потужністю 240 кіловат, заявлений запас ходу – 600 кілометрів, причому у наступних версій його збільшать до 700.
До першої «сотні» Avatr 011 розганяється менш ніж за чотири секунди. Проте велику гордість викликає автопілот Huawei, у складі якого аж 34 датчики. Це три лідари, шість радарів міліметрового діапазону, 12 ультразвукових сенсорів та 13 камер. Обробкою даних займається обчислювальна платформа з продуктивністю 400 TOPS (трильйонів операцій на секунду).
Перші салони бренду Avatr були відкриті в Пекіні, Шанхаї, Гуанчжоу, Шеньчжені, Ченду, Чунціні та Ухані. Загалом планується відкрити понад 200 салонів по всьому Китаю. Також автомобіль виставлений у флагманських магазинах Huawei у Пекіні та Шеньчжені.
До 2025 AVATR випустить чотири нові моделі, в кожній з яких будуть використовуватися інтелектуальні автомобільні рішення Huawei.
Dyson N526. «Фантастичний електромобіль» від виробника побутової техніки
Dyson — сінгапурська багатонаціональна технологічна компанія, заснована Джеймсом Дайсоном у 1991 року в Мальмсбері (Англія). Компанія займається розробкою та виробництвом побутової техніки.
Про проект Dyson Automotive стало відомо в 2017 році, хоча на той момент розробка електромобіля велася понад 2 роки. Вже тоді заплановані інвестиції сягали 2,5 млрд фунтів стерлінгів, а штат складався з понад 400 інженерів, серед яких були колишні співробітники компаній BMW, Aston Martin і Tesla. Dyson запустив будівництво автозаводу в Сінгапурі, на початку 2019 року головою підрозділу було призначено колишнього президента Infiniti Роланда Крюгера.
Весною 2018 року в пресу потрапила перша інформація про електромобіль Dyson: їм мав стати великий кросовер, однокласник таких машин, як Bentley Bentayga або Range Rover. Вихід на ринок очікувався у 2021 році.
Але спроба компанії Dyson вийти на автомобільний ринок так і залишиться нереалізованою: восени 2019 року виробник незвичайної та дорогої побутової техніки оголосив про закриття проекту електромобіля. Щоб окупити виробництво, кожен екземпляр потрібно було продавати щонайменше по 150 тисяч фунтів, але потенційних покупців така ціна відлякала б. Однак саму машину Джеймс Дайсон (засновник і голова компанії Dyson) назвав фантастичою.
Автомобіль міг би отримати двері, що відкриваються проти ходу, «утоплені» ручки, десятиспицеві колеса, компактні камери замість дзеркал, короткий капот, заглушку замість радіаторної решітки і невеликі світлодіодні задні ліхтарі, що включають по дві квадратні секції.
Твердотільна батарея дозволила б 2,6-тонному електрокару проїжджати на одній зарядці до 965 кілометрів. Кожен із двох моторів видав би по 200 кіловат (у сумі — близько 544 кінських сил). Заявлений розгін до «сотні» – 4,8 секунди, а максимальна швидкість мала досягати 200 кілометрів на годину.
Незважаючи на те, що автомобіля Dyson більше немає, його дух живе. Засновник сказав, що команда із 500 осіб вже працює над різними іншими проектами. Компанія продовжує роботу над твердотілими акумуляторами, штучним інтелектом і машинним зором. Нині ці технології мають великі перспективи, у тому числі у галузі побутової техніки, яка залишиться основною продукцією компанії Dyson.
JiDU Robo-01 – електромобіль зроблений «Китайським Google»
Китайський IT-гігант Baidu – це місцевий аналог корпорації Google: він теж починав із пошукової системи, але поступово обріс численними підрозділами і зараз входить до топ-50 найбільших компаній КНР. Ще в 2013 році під парасолькою Baidu з’явився проект власного безпілотного автомобіля, який згодом назвав Apollo. Дрібносерійний випуск шатлів триває вже чотири роки, але вони придатні лише для експлуатації на закритих територіях. У компанії не залишали спроб створити повноцінний безпілотний автомобіль, і у них це вийшло.
Спочатку головним партнером Baidu з автопрому була компанія BMW, потім Baidu почаласпівпрацювати з відомим китайським автовиробником BYD, але в результаті проект реалізований з третім партнером. Електромобільну платформу SEA (Sustainable Experience Architecture) надав холдинг Geely, хоча у галузі безпілотників він також співпрацює з Google. В березні 2021 року було створено підрозділ Jidu Auto. І в результаті – з’явилась перша серійна модель з назвою Robo-01.
Це кросовер розміром з Range Rover Velar: довжина – 4853 мм, ширина – 1990 мм, висота – 1611 мм. Колісна база – 3000 мм. Зовнішніх дверних ручок немає зовсім: усі двері мають безрамкову конструкцію та оснащені електроприводом, На дверці багажника встановлений висувний спойлер. У результаті Robo-01 має видатний як для кросовера коефіцієнт аеродинамічного опору Cd 0,249.
Автопілот у моделі поки не повноцінний: розробники обіцяють в подальшому доопрацювати її до четвертого рівня. Нові можливості будуть відкриватися у міру оновлення програмного забезпечення, а з точки зору «заліза» все необхідне є вже зараз: Robo-01 має два лідори (спереду та ззаду), 12 камер, 12 ультразвукових датчиків та п’ять міліметрових радарів.
До рухомих елементів відносяться лідари, що висуваються на капоті, підйомне антикрило позаду. Двері тут без рамок: передні піднімаються, а задні відчиняються проти ходу.
Robo-01 має повний привід із двома електродвигунами (по одному на кожній осі) сумарною потужністю 544 к.с. Тягова батарея фірми CATL ємністю 100 кВт/год забезпечує паспортні 600 км пробігу. Час розгону до «сотні» – 3,9 с. Згодом з’являться й інші модифікації, але всі вони будуть тільки електричними: навіть гібридів немає в планах.
З нетипового: в салоні серійної машини замість керма встановлений штурвал. На передній панелі розташований єдиний широкоформатний екран діагоналлю 35,6 дюйма. За управління медіасистемою відповідає новий мікрочіп Qualcomm 8295 (це четверте покоління). Аналогових кнопок на панелі не залишилося і навіть управління трансмісією інтегровано в екран.
Першою на ринок вийде спеціальна версія Robo-01 Lunar Edition, тираж якої спочатку складав 1000 екземплярів, але вже в день презентації його збільшили до 2000 машин.
Ціна – 55 тисяч доларів. Машини будуть передані замовникам у першій половині 2023 року, і тоді ж розпочнеться продаж «звичайних» версій. В 2023 році Jidu Auto розраховує відкрити у Китаї близько 100 дилерських центрів в 46 містах.
Джерела: autocar theverge autohome mecum carnewschina wikipedia thepage engadget electrek futurecar mcstore