Електромобіль: інструкція з виживання або яку частину запасу ходу щорічно втрачає батарея?

Є багато способів уповільнити деградацію батареї EV. Однак зовсім зупинити цей сумний процес не вийде.

 

Давно доведено, що в експлуатації електромобілі набагато дешевші за свої аналоги з ДВС. Однак реальний термін служби батареї залишається відкритим питанням. Клієнтів дуже цікавить, на скільки ж років їм вистачить заводських акумуляторів, проте навіть для виробників це часто таємниця. Все залежить від експлуатації.

фото: unsplash

“Кожна окремо взята батарея деградує щоразу, коли ви її заряджаєте і розряджаєте”, – заявив InsideEVs генеральний директор Atlis Motor Vehicles Марк Ханчетт.

 

На жаль, як батарея особисто вашого електромобіля, так і будь-який літій-іонний акумулятор, що перезаряджається, з часом неминуче знижує свою початкову ємність. Проте швидкість цього зниження – невідома змінна. На здатність батареї довго зберігати заряд впливає буквально все: від звичної манери заряджатися до хімічного складу компонентів акумулятора.

 

Однак з безлічі факторів, що сприяють зносу акумуляторів електромобіля, все-таки можна виділити чотири основні.

 

Швидка зарядка

Сама собою швидка зарядка не обов’язково викликає прискорену деградацію батареї. Однак супутнє перегрівання (наприклад Nissan Leaf 1-го покоління був без охолодження батареї і в спеку могли бути проблеми), що може призвести до псування внутрішніх елементів, і в результаті від катода до анода буде переміщатися менша кількість іонів літію. На щастя, інтенсивність такого термозносу не така висока, як здається деяким.

Nissan Leaf 1-го покоління, фото: autoevolution

Близько десяти років тому Національна лабораторія Айдахо протестувала чотири Nissan Leaf 2012 випуску, два з яких заряджалися від домашнього зарядного пристрою потужністю 3,3 кВт, а два інших – тільки на швидких станціях, постійним струмом потужністю 50 кВт.

Nissan Leaf 1-го покоління, фото: autoevolution

І виявилося, що за 64 000 км пробігу батареї тих, що заряджалися постійним струмом, деградували всього на 3% більше. Так, 3% ємності – теж гроші, але, схоже, температура довкілля впливає на результат набагато сильніше.

 

Температура навколишнього середовища

Мороз здатний уповільнити зарядку електромобіля та тимчасово обмежити запас його ходу. Спека, навпаки, сприяє прискоренню заряджання, але тривале перебування у спекотних умовах може зашкодити батареї. Так що якщо ваша машина чекає вас в основному просто неба, краще залишати її підключеною до розетки: так вона зможе використовувати зовнішнє живлення для охолодження батареї. Звичайно, якщо батарея має систему охолодження.

 

Пробіг

Тут закон для всіх літій-іонних акумуляторів, що перезаряджаються, один: чим більше циклів зарядки, тим більше знос. Tesla запевняє, що батарея Model S показує близько 5% деградації після пробігу 40 000 км. Згідно з графіком, наступні 5% ємності буде втрачено приблизно до 200 000 км пробігу. Звичайно, ці цифри були отримані виходячи зі стандартного розкладу, тому цілком довіряти їм не можна: адже в батареях трапляються і дефектні ячейки, вплив яких графік падіння ємності не враховує.

 

Час

Однак найпомітніше на стані батареї зазвичай позначається не пробіг, а час.

У 2016 році Марк Ларсен стверджував, що до кінця восьмирічного періоду Nissan Leaf втратить близько 35% ємності батареї. Що, звісно, ​​багато. Щоправда, від такої серйозної деградації страждали саме ранні “Ліфи”. На свіжих версіях батарея отримала рідинне охолодження і повинна втрачати ємність набагато менше.

А наприклад шестирічний Chevrolet Volt показує, що після повного розряду батарея приймає на борт 14,0 кВт. Коли цей Volt був новим, корисна ємність його акумуляторів становила ті ж 14,0 кВт.

 

Профілактика

Отже, щоб за роки експлуатації зберегти батарею в найкращому стані, рекомендуємо наступне.

– Якщо в літні місяці ваш електромобіль довго простоює на сонці, по можливості намагайтеся залишати його підключеним до зарядки. А якщо у вас Nissan Leaf або інший електромобіль з батареєю без рідинного охолодження, у спекотні дні паркуйте його в тіні, де прохолодніше. Якщо вам пощастило і у вашого EV охолодження батареї є, перед поїздкою рекомендуємо витратити 10 хвилин на попереднє кондиціювання акумуляторів. Так ви унеможливите їх перегрів навіть у люту спеку.

– Як уже казалося, постійний струм потужністю 50 кВт не так шкодить батареї, як багато хто думає. Однак якщо ви їздите в основному містом, заряджатися змінним струмом буде дешевшим і, як правило, зручнішим. Крім того, згадане дослідження не торкнулося сучасних зарядок на 100 або навіть 150 кВт, від яких здатні заряджатися більшість нових електромобілів.

– Не допускайте заряду батареї нижче 10-20%. Будь-який електромобіль може рухатися і на останніх відсотках заряду, але уникати цієї критичної зони – гарна ідея щодо здоров’я акумуляторів.

Якщо у вас Tesla, Bolt або будь-який інший електромобіль, який дозволяє вручну обмежити максимальний рівень заряду, для щоденних поїздок не заряджайте батарею більше ніж на 90%.

 

Чи варто зв’язуватися з електромобілем?

Якщо ви хочете купити електромобіль щоб зекономити – у вас це навряд вийде, особливо якщо  купувати нову машину.

Рекомендую для перегляду відео ютуб-каналу SRT (Sumy Racing Team).

Вартість “бюджетного” електромобіля в 1,5-2 рази вища, ніж у недорогих хетчбеків японського або європейського виробництва. А в ціні – така машина втрачає набагато швидше.

 

На батарею нового авто надається гарантія – 8 років або 160 000 км, тому практично у будь-якого старого електромобіля вона ще діє. Гарантія покриє деградацію, якщо ємність батареї впаде нижче 70%. Звичайно, це дозволяє спокійніше дивитися в майбутнє, але все ж таки краще вибрати такий екземпляр, у якого цієї гарантії залишилося побільше.

При експлуатації електромобіля – вас чекатиме чимало нюансів в експлуатації (наприклад якщо у вас машина з маленькою батареєю – пічку, кондиціонер чи аудіо-систему ви будете включати тільки по великим святам)) Бо запас ходу при мінусових температах може скоротитись до 50%.. Окрема велика тема – ви маєте мати місце, де зможете заряджатись..

 

На ринку вживаних машин повноцінної гарантії скоріше за все у вас не буде. Бо на нашому ринку абсолютна більшість електромобілів – це “битки” з США..

 

Також рекомендую до перегляду відео каналу 2 Лошадиные силы. У Рауля завжди цікаві експерименти..

Плюси преміальних електромобілів – великий запас ходу, відмінна динаміка та малі витрати на утримання, а мінус – космічна ціна.

Porsche Taycan, фото: unsplash

З максимальною обережністю слід поставитися до старого електромобіля або з великим пробігом. Сьогоднішні батарейні технології набагато більш просунуті, ніж ті, що застосовувалися десять років тому. Тому краще переплатити за свіжіший варіант, ніж потім розщедрюватися на післягарантійну заміну чи ремонт батареї.

 

Джерело: insideevs

AvtoKasta