Як тестують безпеку машин і чому у жінок набагато більше шансів отримати серйозні травми або загинути в ДТП?

Ідея незалежних краш-тестів народилася в США: першу серію випробувань організувало американське Національне управління безпеки дорожнього руху (NHTSA) у 1979 році — це був лобовий удар об бетонну стіну зі 100% перекриттям на швидкості 56 км/год. Фронтальні краш-тести з 40% перекриттям вперше провів австралійський комітет ANCAP у 1993 році, а американський Страховий інститут дорожньої безпеки (IIHS) — у 1995 році, тоді як Euro NCAP аналогічні випробування здійснив лише в 1997 році.

Чому нові автомобілі розробляються та тестуються з розрахунком лише на чоловіче тіло?

У жінок набагато більше шансів отримати серйозні травми чи загинути у лобовому зіткненні, ніж у чоловіків. Те, як інжинери перевіряють безпеку автомобіля, може мати до цього якесь відношення.

Автомобілі стали набагато безпечнішими для всіх; завдяки сучасним краш-тестам та дослідженням ми звикли очікувати, що наші автомобілі захистять нас як у сімейних поїздках, так і щоденних поїздках на роботу. Протягом десятиліть вчені та інженери використовували манекени для краш-тестів, щоб зрозуміти, як зіткнення впливають на пасажирів автомобіля.

Пристебнуті до автокрісел та рухомі на швидкості, вони призначені для вимірювання наслідків та впливу реальних аварійних ситуацій та виявлення можливих травм.

Для покупців автомобілів ці тести дають безцінну інформацію про те, як безпечний автомобіль як для водія, так і для пасажирів, оскільки рейтинги безпеки надаються Європейською програмою оцінки нових автомобілів (EuroNCAP) всім новим автомобілям.

Краш-тест Tesla Model S за методикою Euro NCAP фото: Euroncap


Але чи можна застосовувати ці рейтинги до всіх пасажирів однаково? Здається ні.

Тут європейці вирішили взяти приклад з США, адже NHTSA використовує жіночі манекени ще з 2011 року — різниця лише в тому, що в американців під час фронтального удару «жінка» сидить на передньому пасажирському сидінні, під час бокового — за водієм, і лише при зіткненні з стовпом – за кермом.

Краш-тест Tesla Model S за методикою NHTSA  фото: NHTSA

EuroNCAP Найчастіше використовуваний манекен для краш-тестів має самі розміри і масу, як і середній дорослий чоловік із 1970-х років. То чому це важливо? Напевно, будова чоловічого і жіночого тіл досить схожа, щоб не впливати на результати випробувань на безпеку?

Жінки – це не зменшені в масштабі чоловіки, і вони мають інші фізичні характеристики, такі як зростання, вага, щільність кісток і м’язова маса. Оскільки автомобілі розробляються та тестуються моделями, які представляють «середньостатистичного чоловіка», результати цих тестів не дозволяють точно передбачити ризик безпеки для жінок в аварії.

фото: Euroncap

Дослідження показують, що жінки на 73% частіше зазнають серйозних травм або гинуть у лобовому зіткненні, ніж чоловіки, і втричі частіше зазнають хлистових травм.

Сидяче положення може збільшити ризик травмування. Оскільки жінки, як правило, нижчі на зріст, вони зазвичай сидять ближче до керма, що робить їх більш вразливими для травм нижньої частини тіла, включаючи ноги, хребет і живіт.

Незважаючи на те, що в середньому жінки частіше пристібаються ременями безпеки в аваріях зі смертельними наслідками, ніж чоловіки, мають нижчий середній індекс маси тіла і їздять на нових автомобілях, жінки явно наражаються на більш високий ризик при зіткненні транспортних засобів, ніж чоловіки.

фото: Euroncap

Рейтинги безпеки EuroNCAP визначаються на основі серії тестів транспортних засобів, які призначені для представлення важливих реальних сценаріїв зіткнень, які можуть призвести до травмування або загибелі пасажирів автомобіля або інших учасників дорожнього руху.

Чоловічий манекен 1970-х.
Для представлення водіїв використовується кілька різних манекенів для краш-тестів, всі вони засновані на розмірі та зростанні середнього дорослого чоловіка, за винятком манекена Hybrid III, який є маленьким дорослим пасажиром жіночої статі.

Однак цей манекен, який використовується лише з 2015 року, по суті є модифікованою версією чоловічого манекена, який використовувався з 1970-х років.

фото: wane

Насправді він не відображає жіночу геометрію, таку як форма і форма тулуба, м’язова сила, положення хребта або розподіл маси різних частин тіла. Таким чином, він не відображає багатьох фізіологічних відмінностей між чоловіками та жінками, які потенційно можуть змінити вплив певних сценаріїв аварій на жінок.

Краш-тести, які проводять EuroNCAP, не тільки надають споживачам незалежну інформацію про безпеку автомобіля, але і впливають на те, як автовиробники проектують автомобілі.

Хоча немає оновленого зображення середньої жінки, яка використовується в тестах на безпеку автомобіля, жінки упустять підвищений захист, який можна було б забезпечити за рахунок змін у загальній конструкції автомобіля.

І це не лише стосується жінок.

Літні водії та водії з ожирінням мають високий рівень смертності на милю, пройдену автомобілем, та дослідження показали, що літні жінки та чоловіки з ожирінням одержують більше травм в аваріях однакової тяжкості, ніж «стандартні» чоловіки.

Зміни на горизонті
Але все змінюється. Шведський інженер Астрід Ліндер та її команда зі Шведського національного дорожньо-транспортного науково-дослідного інституту (VTI) працюють над усуненням цієї нерівності, розробляючи перший прототип манекена для краш-тестів, змодельований за зразком жінки середнього зросту.

Їх манекен має зріст 162 см і вага близько 62 кг, що відображає геометричні відмінності між чоловіками та жінками, включаючи меншу жорсткість суглобів та менше м’язів.

Виробники автомобілів не можуть захистити все населення без моделей, які становлять жіночу частину населення, оскільки в даний час інженери просто не мають достатньо даних для проектування оптимальної безпеки в транспортних засобах.

Є прогалини в поточних знаннях про ризики, що надаються кожній групі пасажирів. EuroNCAP має використати більш досконалий і деталізований жіночий випробувальний манекен THOR-5F, який дозволить отримати більш повну картину безпеки транспортного засобу та підвищити рівень захисту всіх пасажирів.

Щоб зрозуміти ризики, пов’язані з кожною групою, тести безпеки повинні відображати всі типи користувачів автомобілів; від старих до молодих.

фото: Euroncap

Середній чоловік не може бути стандартним для всіх користувачів автомобілів, тому необхідні різноманітніші манекени для краш-тестів, щоб зіркові рейтинги визначали, які автомобілі забезпечують найкращий захист для всього населення, що використовує автомобілі.

 

Джерело: euronews

AvtoKasta