На чому ми будем їздити через 50 років? Міста майбутнього, зникнення мотоциклів і тотальне стеження

З давніх часів люди шукали способи зробити своє переміщення більш швидким та зручним. Спочатку люди винайшли колесо, а потім вози і карети, парову енергію і двигун внутрішнього згорання. Інновації продовжилися з електромобілями, велосипедами та автономними транспортними засобами, літаючими авто і дронами. Ідеї, які, описувались в області наукової фантастики і фантастичних фільмів, втілюються в реальність.

Liga.Tech  зібрала інформацію про те, якими в майбутньому будуть міста і транспорт, на чому ми будем їздити, чому з доріг зникнуть мотоцикли і як камери стеження можуть стати елементом цифрової диктатури.

Три концепції, які лежать в основі майбутнього транспорту:

  • розумні технології;
  • електрифікація;
  • автономний рух.

Ми можемо припустити, що всі вони будуть нести основний вклад у наше транспортне майбутнє.

Міські затори – головний рушій прогресу

Великі міста по всьому світу стикаються з проблемами, пов’язаними зі зростанням населення та навантаженням, на їхню інфраструктуру та навколишнє середовище, включаючи затори на дорогах, забруднення та викиди.

фото erepublic

 

Подорож дорогами, спроектованими 20, 50 або навіть понад 100 років тому, не може задовольнити попит на сучасні потреби мобільності. В результаті на наших дорогах виникають затори.

Неефективність дорожнього руху щорічно коштує світовій економіці сотні мільярдів доларів. Автомобільні, повітряні, залізничні та морські перевезення не завжди працюють як єдина інтегрована мережа, що призводить до додаткових витрат та затримок.

За даними EPA, у поєднанні з нинішньою залежністю від викопного палива транспорт є основним джерелом викидів парникових газів, що становить 28% від загального обсягу викидів парникових газів у США. Парникові гази є причиною зміни клімату і становлять небезпеку для здоров’я та безпеки людини. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) встановила, що забруднення атмосферного повітря, спричинене транспортними засобами, окрім інших джерел, є причиною мільйонів передчасних смертей та хвороб у всьому світі.

Яка кількість автомобілів на 1000 жителів в різних країнах?

Широко поширена думка, що протягом найближчих десятиліть у всьому світі кількість приватних власників автомобілів значно скоротиться.

фото forbes

В даний час у США найвища концентрація автомобілів на душу населення у світі: трохи більше 874 автомобілів на 1000 осіб у 2022 році, що вище, ніж у Канаді, Європі та Тихоокеанському регіоні. Показник Європейського Союзу станом на 2021 рік становить 567 авто  на 1000 мешканців. А в Україні станом на 2020 рік було лише 192 авто на 1000 жителів.

Транспорт майбутнього буде швидким і безпілотним

Говорити про майбутнє транспорту означає говорити про швидкість. Римська імперія не проіснувала б так довго без своїх знаменитих доріг, що спрощували пересування її великими територіями. Пасажири, так як і компанії яким треба доставити вантаж – хочуть переміщатися максимально швидко. Тут треба зберегти баланс між швидкістю, безпекою і витратами енергії на таке переміщення.

фото techinspection

Завдяки останнім розробкам у галузі транспорту розмови про безпілотні автомобілі вже не утопія. Ми вже бачимо тенденцію до автоматизації. Ця революція почалася з літаків завдяки їх функції автопілота. Через це ми можемо абсолютно точно очікувати, що будь-який інший транспорт, зрештою, стане автономним. Це зробить транспорт безпечнішим, запобігши ризикам, пов’язаним з діяльністю людини, таким як сонливість.

фото investinestonia

Ці досягнення в галузі автоматизації повинні супроводжуватись законодавчими змінами, щоб пристосуватися до них. Однак, очевидно, це не означає, що професійні водії зникнуть із салонів своїх автомобілів. Автопілот у літаку не робить пілота менш важливим. Водії швидше за все стануть більш технічно орієнтованими професіоналами, а не операторами.

Чи стане на вулицях міст тихіше, якщо всі у світі пересядуть на електромобілі?

Нові транспортні інновації

Автомобілі, які вміють розмовляти

Мова не про машини з фантастики (наприклад  з серіалу “Мандрівний лицар”).

фото: kinobaza

Концепція Vehicle to Vehicle (V2V).
Над нею уже тривалий час працює NHTSA (Національна Адміністрація Безпеки Дорожнього Руху США).

фото: geotab

Зв’язок між транспортними засобами (V2V) дозволяє транспортним засобам обмінюватися бездротовою мережею інформацією про свою швидкість, місцезнаходження та напрямок руху. Технологія, що лежить в основі зв’язку V2V, дозволяє транспортним засобам передавати та отримувати всеспрямовані повідомлення (до 10 разів на секунду), створюючи 360-градусну «поінформованість» про інші транспортні засоби в безпосередній близькості.

фото: unsplash

Департамент транспорту США нещодавно розробив стандартні правила обміну інформацією між автомобілями: про їхнє місцезнаходження, напрямок та швидкість руху.

Мета нововведення – попереджати водіїв (а згодом і комп’ютери автономних машин) про потенційно небезпечні ситуації на дорогах.

На міських вулицях, де ДТП найчастіше трапляються на перехрестях, автомобілі самостійно вирішуватимуть, чи достатньо часу на те, щоб завершити правий поворот на червоне світло, і яким буде порядок проїзду чотиристоронніх розв’язок.

Другим елементом системи комунікацій на дорогах стане спілкування між автомобілем та елементами дорожньої інфраструктури (Vehicle to Infrastructure, або V2I).

фото: unsplash

Розумна інфраструктура зможе за необхідності трохи затримувати перемикання світлофорів із зеленого світла на червоне, якщо саме в цьому напрямку рухається більше автомобілів або у випадку проїзду пожежної чи швидкої допомоги.

Вона зможе змінювати швидкісні режими та регулювати під’їзні колії, а також пускати рух в об’їзд місць ДТП та заторів.

А коли на ринку масово з’являться автономні автомобілі, все місто перетвориться на одну розумну машину.

фото: unsplash

Чому в майбутньому зникнуть мотоцикли з вулиць міст?

Мотоцикл не може забезпечити повну безпеку своєму власнику в момент ДТП. Якщо припустити, що в майбутньому машинами керуватиме штучний інтелект, не буде заторів, ручне керування транспортом буде доступно тільки за межами міст або на спортивному треку – це все витіснить мотоцикли і попит на них згасне.

фото: unsplash

Ще одна з причин чому їх можуть заборонити – високий рівень шуму під час руху.

Електрична дорога

В майбутньому люди зовсім відмовляться від транспорту, який забруднює повітря, і пересядуть на електрокари. Щоб не витрачати час на заряджання, магістралі оснастять сенсорами та індуктивними технологіями. Завдяки цьому машини матимуть змогу постійно їздити з максимальною швидкістю.

Технологія електричної дороги розробляється вже зараз. На демонстраційному майданчику у місті Лунд на півдні Швеції знаходиться EVolution Road.

Це звичайна міська асфальтована дорога, та в центрі однієї зі смуг знаходиться електрифікована рейка, яка може заряджати транспортні засоби, коли вони їдуть по ньому.

До 2025 року Швеція планує побудувати першу свого роду постійну електрифіковану автомагістраль, яка дозволить заряджати електромобілі на ходу.

Пластиковий асфальт

Концепція безвідходного споживання zero waste буде поширена по всій планеті. Сміття будуть переробляти та використовувати з користю для оточуючих. Наприклад, із пластику почнуть робити дороги: і проїжджу, і пішохідну частини.

Пластиковий асфальт рідше потребує ремонту: він менше сприйнятливий до тепла і може без проблем прослужити як мінімум 50 років. Під дорогами розмістять усі важливі комунікації, а в них буде вбудована система відведення зливових стоків.

Автономні літальні апарати (AAV)

Чи підніметься громадський транспорт у небо? Незабаром це може стати реальністю. Вже проведено успішні демонстраційні польоти автономних літальних апаратів (АЛА). Незважаючи на те, що AAV схожі на безпілотні літальні апарати, вони все ж таки різні. AAV це, по суті, автономні безпілотні літальні апарати, призначені для перевезення пасажирів.

У більшості конфігурацій цих літальних апаратів використовується вертикальний зліт та посадка (VTOL) з горизонтальними роторами, для яких не потрібна злітно-посадкова смуга. Ідея полягає в тому, щоб посадити пасажирів в AAV, доставивши їх із завантажених доріг і до місця призначення за прямими маршрутами, що значно скоротить час у дорозі.

Дороги в Дубаї є одними з найнебезпечніших у світі, і це одна з причин, через яку його правитель шейх Мохаммед бін Рашид Аль Мактум хоче, щоб до 2030 року 25 відсотків усіх пасажирських поїздок у місті-державі здійснювалися на безпілотних транспортних засобах. Ще один спосіб зменшити кількість нещасних випадків та смертельних випадків на вулицях – запустити літаючий транспорт.

фото: EHang

В Дубаї ще в 2017 році стартували програми (тривалістю 5 років) тестування німецького електричного мультикоптера Volocopter 2X в якості автономного літаючого таксі. Другий учасник тестової програми – китайський EHang 184.

* за даними Вікіпедії, Ehang UAV — серія безпілотних літальних апаратів, які розробляє китайська компанія Beijing Yi-Hang Creation Science & Technology Co., Ltd. Компанія займається у Китаї аерофотозйомкою, фотозйомкою та оглядовими польотами. Штаб-квартира компанії в Гуанчжоу, філії – в Каліфорнії, Дюссельдорфі, Пекіні та Шанхаї.

За заявою представників компанії, випробувальні рейси проходять у пустелях та прибережних районах поблизу Дубая, при цьому досліджується поведінка пристрою у різних умовах. До речі, пасажир EHang 184 не бере участі в процесі керування таксі – він вибирає потрібну точку на віртуальній карті і в разі потреби може примусово перервати політ за допомогою “тривожної кнопки”. Ціни на EHang починаються від 200 000 до 300 000 доларів, а є моделі які коштують 500 000 доларів.

Hyundai запатентувала дрон, який літаючи може перевозити автомобілі

Але всю концепцію автомобілів, що літають, потрібно буде врегулювати, інакше зіткненням у повітрі не буде кінця. Наслідки цього потенційно можуть бути набагато гіршими, ніж аварії на землі, оскільки уламки, що падають з неба, можуть поранити або вбити людей. Справді, кожне зіткнення у повітрі майже напевно матиме фатальні наслідки.

Майбутнє від Renault: футуристичний автомобіль-бульбашка «The Float» на магнітній підвісці

Враховуючи високу ціну і неврегульованість руху такого засобу пересування, можна припустити, що масовим такий транспорт навряд стане.

Hyperloop

Ідея Hyperloop вперше була запропонована Ілоном Маском ще у 2012 році. Цей вид майбутнього транспорту призначений для далеких перевезень між містами, країнами або навіть континентами.

Принцип Hyperloop заснований на переміщенні людей у капсулах або капсулах, які подорожують на високих швидкостях трубами на великі відстані. Усередині труб знаходиться середовище низького тиску без повітря, тоді як капсули використовують технологію магнітної левітації (MagLev) для руху. Низький тиск і MagLev створюють середовище з дуже низьким тертям, що дозволяє контейнерам рухатися з дуже високою швидкістю (в 2019 році тестову капсулу розігнали до 463 км/год).

фото: forbes

В даний час Virgin Hyperloop One має 500-метрову тестову трасу в Апексі, штат Невада, яка називається DevLoop. В даний час проекти Hyperloop розглядали в Індії, США, Великій Британії, Канаді та Мексиці.

Проте щось пішло не так. На початку 2022 Virgin Hyperloop звільнила половину співробітників та вирішила переорієнтуватися з пасажирських перевезень до вантажоперевезень – пише The Financial Times. DP World, яка володіє 76% всіх акцій Virgin Hyperloop, вважають вантажоперевезення більш прибутковими. Крім того, в такому випадку вимоги безпеки нижче і простіше отримати необхідні дозволи від регуляторів.

До речі, Virgin Hyperloop One у свій час допомагала екс-міністру інфраструктури України Володимиру Омеляну з реалізацією проекту будівництва тестового треку Hyperloop у рамках проекту HypeUA, але у 2019 році посаду отримав Владислав Криклій, який закрив проект, заявивши, що «простіше винайти технологію телепортації».

Інші приклади транспортних інновацій включають різні версії автономних поїздів MagLev, що підвішені над вулицями міста; канатні дороги високо над міськими обріями; гібридні автомобілі з крилами; електровелосипеди, скейтборди та інші засоби індивідуальної мобільності; безпілотне метро і транспорт; навіть Falcon 9 Rockets, щоб використовувати швидкість космічного польоту, щоб швидко переміщати людей по всьому світу. Багато хто з них перебуває на стадії розробки та ще ширшого впровадження.

Як навести лад на дорогах не перетворившись в цифрову диктатуру?

Китайська система соціального рейтингу. Останні 20 років уряд намагається створити централізовану цифрову систему контролю за поведінкою громадян.  У 2007 році був опублікований документ про соціальний кредит. Новий голова КНР заявив, що стеження та контроль має бути ледь не за кожним громадянином. Зараз це тестують у понад 30 містах Китаю.

Відомо, що зараз система працює приблизно так: число балів більше 1050 – це зразковий представник китайського суспільства з рейтингом ААА. Життя без черг, без застав, депозитів, додаткові безкоштовні аналізи у лікарнях. З тисячею – АА. Далі людина падає на рівень В, де вже дещо може бути тимчасово обмежено. Причиною може стати дорожній штраф або інше адмінправопорушення. Якщо рейтинг нижче 849, то ця людина отримує рейтинг С. Її можуть звільнити з роботи у державних або муніципальних закладах. На цей рівень можна потрапити у тому числі за вироком суду, де буде вказано “термін перебування”. Для найтяжчих злочинів видалення не передбачено, людина залишається з низьким рейтингом назавжди. Більш того, зараз існують карти, де вказані такі особи, які живуть поряд! Натиснувши, можна дізнатись про людину все. Але й це ще не кінець. Кількість балів менша за 599 робить людину соціальним вигнанцем з рейтингом D. Майже неможливо влаштуватися на роботу, не дають кредити, не продають квитки на літаки та швидкісний потяг, усюди треба вносити заставу, навіть за користування велосипедом (200 юанів, приблизно 1012 грн). Сусіди можуть перестати спілкуватися, ніби з “ворогом народу”, бо через це їх власний рейтинг може зменшитись.

Така централізація рейтингу і становить авторитарний потенціал технології: якщо громадянин потрапив до чорного списку, це негативно позначиться на всіх сферах його життя.
А втратити бали рейтингу можна і випадково: наприклад в Китаї штучний інтелект оштрафував людину, рекламний портрет якої був на автобусі.

Але це ж в тоталітарному Китаї.. В Європі ж так не буде? На жаль, елементи подібного стеження в Європі уже теж є.

Наприклад на тлі протестів у Франції в  2021 році поліції дали можливість підключатися до телефонів підозрюваних віддалено. Французький уряд розширив повноваження поліції за допомогою технологій – пише NV. Французька поліція може спостерігати за цивільними особами за допомогою дронів, і має доступ до камер і  мікрофонів в телефонах.

Велика Британія — одна із країн із найсуворішим спостереженням у світі: за оцінками, на 11 жителів припадає одна камера спостереження.

Більше половини з 32 районів Лондона використовують системи спостереження, створені Dahua Technology Co Ltd, другим за величиною виробником обладнання для спостереження у Китаї, або Hikvision, виробником номер один у Китаї та найбільшим постачальником систем відеоспостереження у світі.

Dahua має послужний список серйозних уразливостей кібербезпеки, які вже призвели до масових зламів її камер, і сама компанія визнала минулого року, що існує «дуже високий потенціал» для інших подібних інцидентів – пише Dailymail.

Враховуючи вище наведені факти, є всі передумови, що в майбутньому така система може з’явитися і в Європі і у нас.
А на створення матеріалу мене надихнув цей ролик.

Джерела:  tech.liga  NHTSA Dailymail  NV    Вікіпедія

AvtoKasta