Новий закон про автоцивілку: заборона франшизи і “зносу”, збільшення лімітів виплат і здорожчання полісів

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №8300 про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. 

За це проголосували 232 депутати, натомість ще 36 при голосуванні утрималися (17 з них – з фракції “Європейська солідарність”, що не дала жодного голосу “за”).

Авторами документу є 12 нардепів, серед яких голова профільного комітету парламенту з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Які зміни впроваджує новий закон:

  • страхові суми будуть поеапно підвищуватися;
  • запроваджується швидке здійснення гарантійних виплат потерпілим особам за страховиків-банкрутів (термін змінюється з 1 року скорочується до 60 днів);
  • ‍запроваджується пряме врегулювання у всіх випадках дорожньо-транспортних пригод, в яких шкода завдана лише транспортному засобу. Це дозволить потерпілій особі звертатись за страховою виплатою до свого страховика;
  • ‍запроваджується вільне ціноутворення. Як вважають законотворці, це надасть можливість визначати «справедливу ціну» та включить ринкові механізми;
  • зменшується строк розгляду заяви про здійснення страхової виплати з 90 до 60 днів з дня подання заяви про здійснення страхової виплати.

Проект нового закону про ОСЦПВ передбачає, зокрема, поступове підвищення розмірів страхових сум (максимальних розмірів страхової виплати) до розмірів, встановлених в країнах Європейського союзу.

Наразі ліміт відповідальності страховика за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю становить 320 тисяч гривень на одного потерпілого, незалежно від кількості потерпілих, а за шкоду, заподіяну майну потерпілих – 160 тисяч на потерпілого, але не більше 800 тисяч на одну страхову подію.

Упродовж двох років після введення закону в дію, якщо його приймуть в цілому, пропонується поетапно збільшити суми за шкоду, завдану життю та здоров’ю потерпілих, до 1 мільйона гривень на одного потерпілого та 20 мільйонів на один страховий випадок незалежно від кількості потерпілих осіб, а за шкоду, завдану майну потерпілих – до 2 мільйонів гривень на один випадок незалежно від кількості потерпілих.

Упродовж чотирьох років після року імовірного вступу України до ЄС пропонується поетапно збільшити ці суми за шкоду, завдану життю та здоров’ю потерпілих, до не менше ніж 52 мільйони гривень на одну потерпілу фізособу та до 258 мільйонів гривень на один страховий випадок незалежно від кількості потерпілих, а за шкоду майну – до не менше ніж 52 мільйони гривень на один випадок.

Також передбачається розширити перелік видів транспортних засобів, на які розповсюджується обов’язок укладення договору ОСЦПВ, та запровадити оперативне здійснення гарантійних виплат потерпілим із фондів Моторного (транспортного) страхового бюро у випадках, пов’язаних із неплатоспроможністю страховика, який здійснює діяльність з ОСЦПВ.

У законі передбачено відмову від паперових полісів та повний перехід на електронний формат. 

Також пропонується скасувати обмеження максимального розміру страхової виплати в разі оформлення документів про ДТП через Європротокол.

Крім цього, передбачено вдосконалення механізму страхової виплати у разі тяжкої шкоди здоров’ю (інвалідності) та/або життю потерпілих шляхом запровадження механізму ануїтетних виплат (регулярних послідовних страхових виплат).

Якщо авто пошкоджено, страхова виплата розраховуватиметься без вирахування зносу вартості його складових частин та деталей та здійснення такої виплати прямо на станції техобслуговування.  Це забезпечить повне покриття витрат на ремонт транспортного засобу та приведення його до стану, який був до ДТП.

 

 

Джерела: delo.ua  forinsurer

AvtoKasta