Стартап Esper Bionics засвітився на обкладинці журналу Time. Видання віднесло його до списку 200 найкращих винаходів за 2022 рік. В українському інфопросторі засновники з’являються нечасто. Що відомо про їхній продукт та бізнес?
«Найважливішою технологією, розробленою в найближчі 30 років, буде електроніка всередині людського тіла», – говорить Time співзасновник і CEO Esper Bionics Дмитро Газда. Його стартап розробляє протези для кінцівок. До електроніки в тілі ще далеко.
Єдиний готовий продукт – «розумна» роборука Esper Hand вагою 380 г. Протез має 24 датчики, які вловлюють та обробляють м’язову активність і мозкові імпульси, щоб активувати дію в руці. Розробники стверджують, що обмін інформацією між пристроєм та людським мозком йде через нейрокомпʼютерний інтерфейс (brain-computer interface).
Хардвер підкріплюється власним софтом. Esper Control — система неінвазивних сенсорів для зчитування мʼязової активності та передачі сигналів мозку, і Esper Platfrom — хмарна платформа, яка використовує алгоритми машинного навчання для персоналізації контролю роборуки.
Завдяки DSP – цифровій обробці сигналів – дані передаються в хмару. З часом протез починає «розуміти» часто повторювані алгоритми людських рухів та вчиться їх передбачати. На чиїх грошах ріс стартап з обкладинки Time і чого він встиг досягти?
Що зробили Esper Bionics за 3 роки
Стартап офіційно запустився у 2019 році. У нього троє співзасновників – лікар-дерматолог Дмитро Газда, фінансистка за освітою Анна Белеванцева(учасниця списку «30 до 30» від Forbes Україна в 2021 році) та розробник Ігор Ільченко.
На старт знадобилося $150 000 із попередніх бізнесів Газди. До того як зайнятися протезуванням, він запустив бренд меблів MZPA, бренд домашнього декору Ohhio та виробника крісел-мішків Poparada. У 2019-му Esper Bionics виграв 1 млн грн в українському конкурсі інженерних проєктів Vernadsky Challenge. Ще за рік отримав $50 000 від Українського фонду стартапів (USF) та фінансування від акселератора із Кремнієвої долини Alchemist. Також на рахунку винахідників «воєнний» грант від Google for Startups.
Однак це не основні інвестори. У серпні 2020 року Esper Bionics підняв раунд від українського фонду SMRK (венчурний фонд Олександра Косована з MacPaw). Сума не розголошувалася, але середній чек фонду – $750 000.
Попри війну у 2022-му сукупна оцінка українських стартапів у портфелі SMRK підскочила на 5%, казав у липні Forbes керуючий партнер фонду Андрій Довженко. Здебільшого за рахунок трирічного виробника робопротезів. Вже під час повномасштабного вторгнення фонд вдруге вклався в Esper Bionics – стартап отримав нову підвищену оцінку. Таким чином загальна сума інвестицій, за оцінками Forbes, не перевищує $2,5–3 млн.
Проте про бізнес засновники Esper Bionics розказують мало. У команді – два десятки людей. Основна розробка – в Україні. Частина співробітників працює у Берліні, відділ продажів і фаундери – у Нью-Йорку.
«Активно працюємо, розуміємо, що можемо допомогти багатьом в Україні зараз, тому стимул як ніколи», – говорила Forbes Белеванцева у червні. На той час продукт проходив тестування у кількох американських клініках, Белеванцева сподівалася невдовзі розпочати перші поставки пристроїв до України.
Протез отримав схвалення від американського медичного регулятора FDA й дозвіл на продажі у США та співпрацю із американськими страховими компаніями. У 2020 році компанія повідомляла виданню Liga, що вартість протезу в Україні буде $6000, на розвинутих ринках – $10 000–16 000. Однак актуальних цін станом на 2022 рік на сайті компанії немає. Офіційних повідомлень про старт продажів не було.
Cтартап Esper Bionics збирає дані українців з ампутаціями, щоб запропонувати їм роборуки після перемоги
Український стартап Esper Bionics, що виробляє біонічні протези кінцівок, почала збір даних про потреби українців, які були поранені та пережили ампутацію під час війни.
Стартап просить всіх зацікавлених заповнювати спеціальну форму на їх сайті.
«Ми щиро хочемо допомогти українцям тим, чим можемо — нашим продуктом та досвідом. Кожного українця у пошуках протезу та відновлення кінцівки просимо заповнити форму на нашому сайті. Після перемоги ми зможемо оцінити кожен випадок та запропонувати план дій», — йдеться у повідомленні компанії.
Esper Bionics — hardware-стартап, який представляє роборуку, яка за допомогою DSP на базі машинного навчання передає дані на хмарну платформу. Сервіс навчає протези навичкам користувача, покращуючи управління.
Особливості технології
— Чим відрізняється протез Esper від аналогів на ринку?
Діма Газда, CEO та засновник стартапу
Біонічні протези, які є на ринку, здебільшого керуються двома великими групами м’язів — згиначами та розгиначами. Це все одно що керувати складним багатофункціональним девайсом за допомогою двох кнопок. Уявіть собі, що перед вами не клавіатура, а лише дві кнопки: щоб набрати літеру «Д», треба багато разів натиснути одну кнопку або затиснути її і певний час потримати. Це незручно, керування перетворюється на азбуку Морзе.
У нас більше м’язових сенсорів власної розробки та більш розвинуте програмне забезпечення, тому протез може виявляти скорочення окремих менших м’язів. Ми даємо користувачам не дві кнопки, а 20. Відповідно керування протезом суттєво пришвидшується.
Загалом весь ринок протезування застарілий. Людям встановлюють девайси з дуже базовим програмним забезпеченням. Це не IoT-пристрої: вони не збирають дані, не навчаються, не надсилають діагностичні дані протезисту і здебільшого не оновлюються віддалено (здається, на ринку є лише один біопротез із такою функцією).
Я б сказав, що у нас перший на ринку «розумний» девайс, він має усі ці функції. Це — переваги нашого програмного забезпечення, але є і переваги в самому обладнанні, в hardware-частині. Під час розробки ми мали багато зворотного зв’язку від користувачів, тому знали, який продукт треба розробити.
У нас є захист від води і змінний (modular) дизайн. Девайс складається з 10 модулів, тож якщо якась частина вийшла з ладу, її можна замінити. Скажімо, можна вийняти палець і поставити новий — це займе менше як п’ять хвилин. Тому пристрій можна відправляти в різні країни, міста, де немає відповідного сервісу. Інших подібних девайсів на ринку немає.
Для користувачів важлива вага і сам дизайн пристрою. У нас є два розміри протеза, один з них — найменший і найлегший на ринку. Він добре підходить для жінок. Роборука красиво оформлена, максимально наближена до біологічної руки людини. У червні Esper Hand отримала Red Dot Award: Best of the Best 2022, одну з найпрестижніших нагород у сфері дизайну у світі.
Налаштовує протез сам користувач. Наприклад, обирає п’ять хватів, які він хоче використовувати, і за допомогою м’язів передпліччя перемикається між ними для різних дій. На пристрої немає обмежень, скільки хватів можна встановити, це вирішує сам користувач.
Для українців у нас є окремий список очікування.
Ми отримуємо багато запитів щодо встановлення протеза. Думаю, що зможемо допомогти більшості українців, які до нас звернулися. Комусь допоможемо нашим продуктом, а комусь, кому наш протез руки не підходить, — краще зрозуміти послідовність дій, які треба виконати для встановлення інших видів протезів.
Для ринку України ми встановимо особливі умови, із ціною, меншою за собівартість. Роборуку встановлюватимуть усім, кому вона підходить за випадком.
Ми маємо запити від певних компаній-донорів, які хочуть закуповувати наші протези. Залюбки співпрацюватимемо з ними, проте поки що ми не відкриваємо публічну кампанію зі збору коштів на протези. Вважаємо, що донати треба поділяти на термінові й ті, які йдуть на допомогу конкретним людям і відбудову країни. Ургентні донати — це ті, які допомагають швидше перемогти у війні. Ми не хотіли б конкурувати з ними.
Україна не є для нас бізнес-ринком, ми просто хочемо допомогти якомога більшій кількості людей. Це — наш обов’язок і відповідальність.
Джерела: itc.ua forbes.ua Esper Bionics dou.ua