EuroNCAP штрафуватиме автомобілі за сенсорні кнопки і екрани в салоні

Різні сенсорні елементи управління швидко заповнюють інтер’єри сучасних автомобілів. Звичні більшості водіїв фізичні кнопки, рукоятки та важелі поступово йдуть у минуле. Противники сенсорного управління напирають у суперечках як на усталені звички, а й елементарну безпеку під час взаємодії під час руху. Зараз у цій суперечці їх готова підтримати авторитетна європейська асоціація EuroNCAP, яка вже давно займається не лише краш-тестами, а й іншими аспектами пасивної та активної безпеки.

Згідно з новими правилами, що набирають чинності у січні 2026 року, випробувані моделі не зможуть претендувати на максимальний п’ятизірковий рейтинг через відсутність обов’язкових, на думку EuroNCAP, фізичних елементів управління. Поки що до їх переліку входять п’ять функцій: покажчики повороту, аварійна сигналізація, звуковий сигнал, склоочисники та екстрений виклик eCall . На щастя, перелічені функції поки що нечасто покладені на сенсори, але, скажімо, у електромобілів Tesla налаштування двірників вже заховано в меню медіасистеми. Виходить, що EuroNCAP робить запобіжний крок.

Директор зі стратегічного розвитку EuroNCAP Меттью Евері пояснив позицію організації: «Надмірне використання сенсорних екранів є загальногалузевою проблемою: майже всі виробники автомобілів переносять основні елементи керування на сенсорні екрани, змушуючи водіїв відволікатися від дороги і тим самим підвищуючи ризик аварій, пов’язаних із відволіканням. Нові тести Euro NCAP, намічені на 2026 рік, стимулюватимуть виробників використовувати окремі фізичні елементи управління основними функціями в інтуїтивно зрозумілій манері, обмежуючи час відриву очей від дороги та, отже, сприяючи безпечному водінню».

Треба сказати, що не всі автовиробники поспішають змінювати перевірені кнопки та важелі на новомодні детектори. Консерватизм славиться Toyota, а компанія Hyundai останнім часом навіть збільшила кількість кнопок в деяких своїх моделях. Більше того, навіть електромобільний стартап Lucid збирається збільшити кількість фізичних кнопок в інтер’єрах своїх машин відповідно до побажань своїх клієнтів. Генеральний директор BMW Олівер Ціпсе висловив упевненість, що сенсорні екрани зовсім будуть заборонені на законодавчому рівні протягом найближчих десяти років, оскільки вимагають надто сильного відволікання. З іншого боку, ще один німецький концерн Volkswagen, незважаючи на численні обіцянки, не поспішає повертати ергономічні кнопки та крутилки в інтер’єри своїх машин.

Варто зауважити, що Euro NCAP є незалежною неурядовою організацією, відповідно її приписи не мають юридичної сили і не мають заборонного характеру. Проте рейтинги безпеки EuroNCAP мають високе маркетингове значення для автовиробників, тому очікується повернення кнопок і важелів в автомобілях, щонайменше призначених для Європи.

AvtoKasta