У Норвегії частка електромобілів в структурі продажів нових машин – найвища в світі: за підсумками перших трьох кварталів цього року «електрички», за даними місцевої Ради за інформацією про дорожній рух (OFV), зайняли 62,5% ринку (продано 80 558 шт .), а в одному тільки вересні їхня частка досягла 77,5% (13 946 шт.). Частка розеткових гібридів з січня по вересень склала 22,2% (28 554 шт.), Разом розеткові моделі окупували 84,7% ринку.
Найпопулярнішою електричною моделлю за підсумками перших трьох кварталів стала Tesla Model 3 (продано 9 266 шт.), Далі йдуть VW ID.4 (6289 шт.), Ford Mustang Mach-E (5123 шт.), Tesla Model Y (4873 шт .) і Audi e-tron (4789 шт.).

Секрет такого високого проникнення «електричок» в Норвегію простий: вони не обкладаються податками, купувати електромобілі вигідно. Китайський електромобільний стартап Nio саме Норвегію вибрав як плацдарм для виходу не європейський ринок. Однак у вересні в Норвегії відбулися парламентські вибори. І в Норвегії на зміну консервативній більшості прийшла партія з чітким лівим ухилом, що вимагає популістських заходів у досягненні соціальної справедливості.

Очікується, що наступний уряд буде складатися в основному з лівоцентристів, лідером якого є кандидат від Лейбористської партії. Саме вона в своїй передвиборчій платформі пообіцяла ввести диференційовану систему оподаткування дорогих електромобілів. Ідея полягає в тому, щоб сума до 600 000 норвезьких крон (60 300 євро) не оподатковується, а все, що понад те, обкладалося податком в розмірі 25%.
Це означає, що при покупці Porsche Taycan, який коштує мінімум 777 000 крон (78 200 євро), власник повинен буде заплатити податок у розмірі 44 250 крон (4446 євро). На думку майбутніх представників уряду, така політика заснована на почутті справедливості.
Багато хто вважає, що це насправді податок на «розкіш», який не унікальний і застосовується в інших країнах. Однак Норвезька асоціація електромобілів категорично проти такого рішення, вважаючи, що зараз не час для таких змін, оскільки неясно, якими будуть саме результати.
Приклад Норвегії може виявитися заразливим і для інших європейських країн, лідери яких в більшості своїй схильні до лівого популізму. «Зелена» повістка у них йде пліч-о-пліч з боротьбою за соціальну справедливість, так що продажі дорогих «електричок» в Європі можуть помітно скоротитися в результаті податкових маневрів.
До речі, зараз знову гаряче обговорюється доцільність введення податку на важкі машини, до яких відноситься більшість традиційних, батарейних електромобілів. Водневі «електрички», які поки не набули широкого поширення, набагато легше, але і набагато дорожче, тобто відносяться до категорії розкішних.