Mercedes-Benz взявся за утилізацію батарей з електромобілів

Новий завод у ФРН займеться рециклінгом на основі гідрометалургії та націлений на вторинне використання 96% сировини акумуляторів. Проекти з переробки акумуляторів вже мають Volkswagen і Audi.

Німецький автобудівник Mercedes-Benz почав освоювати нове “родовище сировини”. Видобувати кобальт, нікель, марганець та літій виробник легкових “Мерседесів” буде у густонаселеній частині федеральної землі Баден-Вюртемберг, в якій розташовані його штаб-квартира та низка ключових підприємств. І витягувати ці метали він не з землі. 3 березня у Куппенхаймі було дано офіційний старт будівництву заводу з утилізації основного елемента електромобілів – акумуляторних батарей.

Пілотний проект на шляху до замкнутого циклу виробництва
Їхня вторинна переробка, рециклінг, стане в міру переорієнтацією європейського і в цілому світового автобудування на випуск електромобілів все більш важливим завданням. Причому як з екологічної, так і з економічної точки зору: замкнутий цикл виробництва дозволяє не тільки берегти природні ресурси, а й знижує залежність від сировинних країн та глобальних ланцюжків поставок, які, як наочно показали останні роки, можуть бути порушені пандемією, природними катаклізмами чи геополітичними конфліктами.

Концерн Mercedes-Benz, як і більшість його конкурентів, має намір найближчими роками форсувати випуск електромобілів та батарей до них. Отже, його потреба в сировині для акумуляторів буде швидко збільшуватися. З певним тимчасовим лагом буде наростати і вал батарей, що відслужили – вважається, що їх життєвий цикл становить від восьми до десяти років. Тож концерн ще має певний час, щоб відпрацювати технологію перед масштабуванням виробництва в середньостроковій перспективі.

Власне, саме таке завдання – стати пілотним проектом при створенні замкненого виробничого циклу – і стоїть зараз перед новим заводом площею 7 тисяч квадратних метрів. Його побудують поряд з підприємством Mercedes-Benz, що діє в Куппенхаймі, що забезпечує довколишні автоскладальні майданчики концерну пресованими деталями.

Перейти до механічного дроблення літій-іонних батарей з (поки що ще головним чином досвідчених та передсерійних) електромобілів та плагін-гібридів на новому заводі планують розпочати вже до кінця 2023 року. Через кілька місяців повинна ввійти в дію друга черга, яка передбачає гідрометалургійну переробку подрібнених деталей. Під гідрометалургією розуміють виділення металів із руд або відходів виробництва за допомогою водних розчинів різних хімічних реагентів.

Технологічні та наукові партнери заводу у Куппенхаймі
Mercedes-Benz заявляє, що зможе вилучати з відпрацьованих батарей і вдруге пускати у виробництво понад 96% використаних матеріалів. Крім згаданих тут металів це будуть також графіт, мідь, алюміній, залізо.

Проте фізик Кай Петер Бірке (Kai Peter Birke), який вивчає рециклінг акумуляторів у Штутгартському університеті та в Інституті технології виробництва та автоматизації Товариства Фраунгофера (IPA), заявив dpa, що такий високий відсоток поки що досягається хіба що в лабораторних умовах. Він вважає, що за масового виробництва “швидше будуть від 50 до 60 відсотків”.

Фото: Mercedes-Benz AG

Так виглядатиме майбутній завод Mercedes-Benz з рециклінгу батарей

Річна потужність заводу має становити 2 500 тонн. За даними концерну, такий обсяг заново видобутої сировини дозволить виготовити понад 50 000 модулів акумуляторних батарей, які встановлюватимуться на електричних “Мерседесах”.

Технологічним партнером автобудівника стала фірма Primobius – спільне підприємство німецької машинобудівної компанії SMS Group та австралійської Neometals. Науковими партнерами проекту виступають одразу три ВНЗ: Технологічний інститут Карлсруе (KIT), Клаустальський технічний університет (TU Clausthal) та Берлінський технічний університет (TU Berlin).

Концерн інвестує у цей науково-дослідний та дослідно-конструкторський проект (НДДКР), за його даними, “двозначну мільйонну суму”. До того ж, він розраховує на федеральні та регіональні субсидії, у тому числі від міністерства економіки та захисту клімату ФРН. Захист клімату та взагалі покращення екології сприятиме і система енергопостачання нового заводу: на його даху встановлять численні сонячні батареї.

Як Volkswagen та Audi вирішують проблему рециклінгу батарей
Mercedes-Benz – далеко не єдина компанія, яка вирішила зайнятися утилізацією акумуляторних батарей електромобілів. Цією проблемою перейнялася вже ціла низка підприємств різних розмірів, у тому числі такі великі німецькі автобудівники, як концерн Volkswagen та його дочірня компанія Audi. Так, Audi ще наприкінці 2019 року домовилася про налагодження замкнутого виробничого циклу з кобальту та нікелю з бельгійським фахівцем у галузі рециклінгу Umicore.

У 2020 році Volkswagen почав у німецькому Зальцгіттері на своєму основному моторному заводі відпрацьовувати технологію рециклінгу акумуляторів.

Так, на заводі американської фірми Redwood Materials починається процес утилізації акумуляторних батарей. Фото: Redwood Materials

Тоді ж, у липні 2022 року, Volkswagen уклав у США угоду з компанією Redwood Materials про те, що вона візьме на себе рециклінг усіх акумуляторних батарей від електромобілів, що продаються на американському ринку, брендів VW і Audi. На цей момент Redwood Materials вже вийшла на утилізацію щороку близько 60 000 акумуляторних батарей, співпрацюючи з такими виробниками, як Ford, Toyota і Volvo.

 

 

Джерело: dw.com

AvtoKasta