Винайдено асфальт, який не покривається кригою (він з особливими мікрокапсулами)

Лід на зимовій дорозі небезпечний для всіх учасників руху. З ним постійно борються, посипаючи асфальт піском, гранітною крихтою чи протиожеледними реагентами і навіть кавою.
Більшість цих сумішей зазвичай складаються з речовин, які плавлять крижану кірку. Найпоширеніший із них — хлорид кальцію, який вважається не лише ефективним, а й не надто токсичним для довкілля.

Китайські вчені розробили асфальт із полімерними мікрокапсулами, у складі яких є органічні солі. Ці компоненти змушують сніг танути та перешкоджають утворенню льоду.

Китайські вчені розробили екологічну та ефективну альтернативу протиожеледним солям / фото: Unsplash

Проте протиожеледні реагенти доводиться розсипати кожну зиму та у великих кількостях. Це коштує недешево і дорожнім службам, і автомобілістам, оскільки такі речовини прискорюють корозію деталей машин. Солі, що містять хлор, в результаті змиваються з асфальту і забруднюють природу. Нарешті, регулярне зледеніння та танення руйнує дорожнє полотно. Вирішенням усіх цих проблем може стати нова розробка китайських вчених, стаття яких опублікована в журналі ACS Omega.

Зокрема, у новому асфальті використовуються солі з урахуванням органічної (оцетової) кислоти. Для розробки вчені змішали ацетат натрію з поверхнево-активною речовиною, діоксидом кремнію, бікарбонатом натрію та гранульованим шлаком. Частинки цього порошку помістили у розчин стирол-акрилату. Так вийшли полімерні мікрокапсули з усіма необхідними компонентами.

Ці капсули додали до звичайного асфальту. Вміст мікрокапсул повільно виділяється на дорожнє полотно, завдяки чому не утворюється лід.

Додаткові експерименти в лабораторних умовах показали, що п’ятисантиметровий шар асфальту з додаванням мікрокапсул здатний виділяти їх та зберігати протиожеледні властивості досить довго: до семи-восьми років. Весь цей час дорога з новим покриттям не потребуватиме протиожеледної обробки, залишаючись безпечною «сама по собі».

Джерело: newatlas

AvtoKasta