Як Китай скуповує світові бренди та автовиробників

Китайські автовиробники дедалі більше розширюють свою присутність у світовій автомобільній промисловості різними способами, включаючи поглинання, спільні підприємства та стратегічні партнерства. Вони чимало інвестують як у традиційних автовиробників, так і в нові компанії з виробництва електромобілів (понад $120 млрд державних інвестицій за 20 років – пише Forbes з посиланням на Financial Times).

При цьому за даними Bloomberg, Китай поступово витісняє світових автовиробників зі свого ринку.

Liga.Tech дослідила, які китайські компанії хоча б частково володіють всесвітньо-відомими автовиробниками та чому в США немає китайських авто.

Розпочнемо з відомої всім марки Geely.

фото: avtokasta

Geely

Geely володіє декількома брендами, включаючи британського виробника спортивних автомобілів Lotus, Zeekr (електромобілі преміум-класу), Volvo Cars (на всі 100%) і Polestar, через спільне підприємство з Volvo.

У Geely вивчали можливість покупки частки в Aston Martin з 2020 року, але реалізувати задум змогли тільки в 2022 році. В травні 2023р. Geely збільшила частку в Aston Martin до 17%, ставши третім найбільшим акціонером. Це дозволило ввести свого представника в раду директорів Aston Martin.

Раніше Geely придбала 10% акцій Mercedes-Benz Group AG та 34% акцій корейського підрозділу Renault SA і 50% акцій Smart.  Geely Holding Group включає найбільшого приватного автовиробника Китаю Geely Auto, компанії Volvo, Proton і Lotus.

У 2017 р. Geely Holding Group придбав 49,9% акцій національного автовиробника Малайзії Proton. А вже згодом Geely також придбала 51% акцій компанії Lotus, яка є дочірньою компанією Proton. Інша китайська компанія, Aliba Investment, також має частку в автовиробнику Proton.

Компанія Geely потрапила до переліку міжнародних спонсорів війни

Також до складу холдингу входять бренди Lynk & Co та Geometry, виробник електричних лондонських таксі та фургонів London Electric Vehicle Company, а також розробник літаючих автомобілів Terrafugia.

Volvo Trucks

У 2018 році китайська компанія Zhejiang Geely Holding Group також придбала 8,2% акцій Volvo Trucks, незалежного підрозділу Volvo Cars, що спеціалізується на комерційних автомобілях.

фото: avtokasta

Як не дивно, але  китайський автовиробник Zhejiang Geely Holding Group також володіє 9,69% акцій Daimler AG (Mercedes-Benz). Це той самий Daimler AG, який є материнською компанією для Mercedes-Benz.

SAIC

Перше помітне придбання західної автомобільної компанії китайським автовиробником відбулося в 1994 році. Того року китайська компанія Shanghai Automotive Industry Corporation (SAIC) придбала 50% акцій спільного підприємства з південнокорейським автовиробником SsangYong Motor Company.

фото: avtokasta

Хоча SsangYong є південно-корейською компанією, це придбання часто вважають значним, оскільки воно стало першим випадком придбання китайським автовиробником частки в некитайській автомобільній компанії. Це не допомогло SsangYong і він врешті-решт збанкрутував, правда вже не під управлінням SAIC.

General Motors (GM)

SAIC Motor Corporation, китайський автовиробник з 1998 року, має спільне підприємство з General Motors у Китаї під назвою SAIC-GM. Хоча SAIC-GM є окремим підприємством, SAIC Motor Corporation опосередковано володіє значною часткою в GM через це партнерство. Спільне підприємство навпіл розділене між американською та китайською компаніями.

Також SAIC має спільне підприємство з Volkswagen в Шанхаї (SVAC). Частки SAIC і Volkswagen складають по 50%. Саме звідси Volkswagen ID.4 (найпопулярніший електромобіль українського ринку минулого року) потрапляє на наш ринок.

Rover Group і MG

У 2005 році британську марку MG (Morris Garages)  купує китайська компанія Nanjing Automobile за €78,000,000, (яка у 2007 році увійшла до складу SAIC).

Наразі право власності на оригінальні марки Rover Group розділене між BMW (Німеччина), SAIC (Китай) і Tata Motors (Індія), причому остання володіє самою маркою Rover, а її дочірня компанія Jaguar Land Rover володіє більшою частиною активів історичної компанії Rover.

Dongfeng  і група PSA (Peugeot, Citroën, DS, Opel/Vauxhall)

Китайський автовиробник Dongfeng Motor Corporation володів 12,23% акцій Групи PSA. Ця частка була придбана в 2014 році в рамках стратегічного партнерства. Після створення мультинаціональної автомобільної корпорації китайці конвертували свої акції в нову структуру і тепер володіють 3,16% акцій Stellantis.

фото: avtokasta


Pininfarina

Одна з найвідоміших італійських фірм, що займається будівництвом кузовів і дизайном автомобілів.

Pininfarina розробляла автомобілі для таких компаній — Ferrari, Maserati, Rolls-Royce, Cadillac, Jaguar, Volvo, Alfa Romeo, Honda, Fiat, Peugeot і Lancia.

У 2015 році китайський виробник електромобілів Hybrid Kinetic Group придбав контрольний пакет (51% акцій) Pininfarina.

Rimac Automobili:

Китайський автовиробник і виробник акумуляторів Camel Group придбав 10% акцій Rimac Automobili, хорватського виробника електричних гіперкарів, у 2019 році. У листопаді 2021 року компанія стала частиною Bugatti Rimac, спільного підприємства Rimac Group та Porsche AG.

NEVS (National Electric Vehicle Sweden):

NEVS – це шведський виробник електромобілів, був акціонером китайської компанії Evergrande Group, яка придбала контрольний пакет акцій NEVS у 2019 році. Шведський виробник електромобілів придбав активи Saab Automobile, яка зазнала банкротства у 2012 році. В березні 2023 року компанія NEVS теж перестала існувати.

Faraday Future

Faraday Future, американський стартап з виробництва преміальних електромобілів, за даними Reuters отримав значну фінансову підтримку від китайської групи компаній з нерухомості Evergrande Health Industry Group, яка у 2018 році придбала 45% акцій Faraday Future.

Влітку 2023р. Faraday Future нарешті почали поставки перших серійних екземплярів електромобіля FF 91, концепт якого був представлений ще в 2017 році. Машина вражає своїми характеристиками, але шокує цінником. 309 тисяч $- саме стільки коштує топова версія FF 91 2.0 Futurist Alliance, яка першою вийшла на ринок.

Чому в США немає китайських авто?

В США ви не побачите жодного китайського бренду. З першого погляду це виглядає дивним, адже китайський автопром – найбільший у світі та за обсягами виробництва навіть перевершує американський.
США та Китай є серйозними економічними супротивниками на світовій арені. Піднебесна вже не перший рік намагається потрапити на американський ринок, але поки що безуспішно. На це є кілька причин:

Авторитет. А точніше, його відсутність. Китайських автовиробників немає у списку 100 кращих брендів, опублікованому американськими дослідницькими інститутами. Звідси виникає думка про низьку якість і ненадійність продукції.

Безпека авто

Краш-тести проведені американським страховим інститутом дорожньої безпеки (IIHS) більш вимогливі до безпеки і суттєво відрізняються від краш-тестів, які проводяться в Китаї за китайською методикою C-NCAP пише Auto.Ria. Методику C-NCAP критикували навіть в самому Китаю і вважали їх не об’єктивними.

Санкції

Деякі компанії, вже потрапили під санкції Сполучених Штатів і ЄС. Як повідомляє Financial Times санкції США та ЄС обмежують доступ китайських компаній до американських та європейських технологій. Nikkei Asia пише про заборону китайським фірмам купувати просунуті автомобільні чіпи та обладнання для їх виробництва без ліцензії та про перехід на вітчизняні чіпи.

Екологічні норми.

Раніше Уряд КНР не надто переймався кількістю викидів, які виробляють їх машини. А ось американців це навпаки дуже турбувало.

Однак з липня 2023року, за даними Reuters Китай запровадив суворіші за Євро-6 стандарти викидів транспортних засобів. Модернізовані стандарти мають більш суворі вимоги до викидів забруднюючих речовин, таких як окис вуглецю та оксиди азоту.
В Америці норми викидів транспортних засобів регулює Агентство з охорони навколишнього середовища (ЕРА). Саме ця організація визначає суворі правила та вимоги, а також контролює їх виконання. Однак законодавча система в Америці побудована таким чином, що кожен штат може мати свої норми та закони. Навіть сусідні штати можуть мати кардинально різні нормативні приписи.

Китайські компанії не готові до жорсткої конкуренції, бо зародилися і розвивалися в «тепличних умовах» своєї економіки, що стрімко зростала. Вони не вважають за потрібне вкладати значні кошти в рекламу та просування свого товару на постійній основі. А ще крім витрат на маркетинг, їм доведеться  створювати з нуля дилерську та сервісну мережу.

Усі ці фактори говорять не на користь Китаю. Цілком очевидно, що на їх авто  в Америці не чекають і в найближчому майбутньому вони навряд чи з’являться на їх ринку.

Та китайські автовиробники активно інвестують у західні автомобільні компанії, що сприяє їхній міжнародній присутності та технологічному прогресу.

Оскільки Китай стає найбільшим гравцем на світовому автомобільному ринку, очікується, що його вплив на внутрішню промисловість США та Європейського Союзу тільки посилиться.

Автомобільна промисловість Китаю продовжує розширюватися, за рахунок прямих іноземних інвестицій. Ці інвестори прийшли у формі альянсів і спільних підприємств між міжнародними виробниками автомобілів і китайськими партнерами. Китайські автовиробники, наприклад як Geely, мають серйозний потенціал і швидко розвиваються. Однак цей позитивний тренд може швидко змінитися, під впливом нових санкцій і обмеженні доступу до технологій.

 

Джерело: tech.liga

AvtoKasta