Німецький художник Зімон Векерт влаштував перформанс у Берліні, протягнувши кількома вулицями візок із 99 смартфонами, що дозволило утворити віртуальний затор на Google Maps. Це привело до того, що реальні водії уникали червоних вулиць, і дороги звільнилися від трафіку. Художник просто гуляв проїжджою частиною вулиці, тягнучи за собою червоний візок зі смартфонами. Куди б він не поїхав, на Google Maps з’являлися «червоні» затори.
Алгоритми Google Maps, налаштовані для відстеження руху транспорту, прийняли візок зі смартфонами за високу концентрацію користувачів в одній точці, що пересуваються з низькою швидкістю, змінивши колір ділянки дороги з зеленого на червоний, що відповідає високій концентрації транспорту і ускладненому трафіку на дорогах. Тому користувачі Google Maps могли бачили відображення заторів на дорогах, навіть коли там взагалі не було автівок.
Метою художника було дослідити, як засобами мистецтва можна протистояти контролю Google і змусити людей задуматися про місце автомобілів у суспільному житті і дані, на які ми покладаємося щодня.
Але його акція також демонструє те, як працює автомобілізація у місті. Стратегії збільшення пропускної здатності доріг – розширення наявних та будівництво нових доріг, додавання смуг руху, спорудження розв’язок тощо – сприяють все більшому користуванню автомобілями, що у перспективі призводить до зменшення пропускної здатності.
Цікаво, чи з’явиться така бізнес-ідея? Це ж можна зробити такий сервіс, який створює віртуальні затори і заробляти. Ви наприклад, зможете купити послугу, щоб прибрати затори в своєму районі.
Але в Києві це не спрацює, бо місто в лідерах щодо заторів. Днями компанія TomTom оприлюднила рейтинг міст із найвищими втратами часу в заторах за 2019 рік. Київ посів 12-е місце у світі, а в Європі поступається лише Стамбулу та Москві.