Як протистояння BYD vs Tesla впливає на світовий автопром?

В цьому матеріалі пропонуємо подивитись як Китай розвиває власний автопром на прикладі компанії BYD.

Китайські електромобілі приходять на український та європейський ринки і поступово займають все більшу частку ринку. А китайська компанія BYD пішла ще далі і нав’язала конкуренцію Tesla.

Автопром КНР досить швидко усвідомив, що наздогнати та перегнати західних досвідчених виробників в розробці двигунів внутрішнього згоряння (ДВЗ) у них не вийде, а тому за масштабної підтримки держави був прокладений курс на електромобілі.

фото history-computer

Чи випереджає BYD компанію Tesla?

Китайська компанія BYD вже тривалий час входить в трійку світових виробників електробусів: пасажирські машини під цією маркою працюють у багатьох країнах світу, від США і Колумбії до Данії, Нідерландів і Шотландії. А в останні роки компанія активно розвиває напрямок електромобілів.

В 2021 році китайський BYD потрапив у Топ-5 світових компаній з найшвидшим ростом. І з того часу компанія тільки набирає обертів.

фото BYD

В 4 кварталі 2023 року китайський BYD Auto вирвався у світові лідери в сегменті електромобілів і перегнав Tesla за обсягом продажів. BYD продемонструвала рекордний четвертий квартал, продавши 942651 автомобіль. 55% були повністю електричними (BEV), а 45% – гібридами (PHEV), що підключаються. Компанія припинила виробництво автомобілів із ДВЗ у квітні 2022 року.

Але за підсумками всього 2023 року Tesla все ж зберігає лідерство — було продано 1 808 581 шт. електромобілів проти 1 574 804 у BYD.

Цінові війни на головному автомобільному ринку планети

BYD пропонує чимало масових моделей, які коштують набагато дешевше, ніж найдешевша Tesla у Китаї (наприклад  BYD Dolphin коштує лише $16 700).

BYD Dolphin фото BYD
BYD Dolphin фото BYD

Але тут варто враховувати, що китайські виробники електромобілів мають великі продажі, але мало хто з них заробляє. Галузь підтримується державними субсидіями, нещодавно відновленими після уповільнення зростання продажів. Однак субсидії не можуть надаватись постійно. Тому побачимо, що буде з китайськими автовиробниками через 5-10 років.

Щоб конкурувати з BYD на найбільшому в світі автомобільному ринку – в Китаї, американська корпорація розв’язала там цінову війну на початку 2023 року – пише Deutsche Welle. Завдяки прибутковості свого бізнесу Tesla змогла знизити ціни на Model 3 на 13% і на Model Y на 14%, а потім запропонувати китайським покупцям додаткові знижки. Крім того, Tesla планує розпочати виробництво нового компактного кросовера (попередня вартість – 25 тис долл) для масового ринку в червні 2025 року, пише Reuters

Volkswagen теж включився в «цінову війну» з Tesla, хоча раніше не планував цього робити.

Зниження цін на електричну ID-лінейку в Європі відбувалось в кілька етапів.

Як повідомляється, знижені ціни на моделі ID-лінейки діють у Франції, Бельгії, Німеччині, Норвегії та інших країнах Європи. Також Volkswagen обновить комплектації з урахуванням особливостей і потреб клієнтів для кожного конкретного ринку.

Електричний Volkswagen ID.3: що зламалось за 100 тис км? Ресурсний тест ADAC

В Україні Volkswagen з Китаю стартує від $27 000-35 000. А найдоступніший ID.4, наприклад, у Франції коштував 51 000 євро і на початку 2024 року подешевшав до 43 990 євро.

Європейські версії ID.4 суттєво відрізняються від китайських, які мають попит в Україні – в них просунутіше програмне забезпечення і є “зимовий пакет”, який зменшує падіння запасу ходу в холодну пору.

Європейська версія ID.4 фото: autoevolution

BYD також досить активно просувається на ринки за межами Китаю – в Європу і лише за останні два роки компанія налагодила постачання приблизно до 60 країн.

Закордонні продажі BYD у 2023 році перевищили 242 тисячі нових електромобілів. Інший преміальний виробник електромобілів з Китаю, Nio реалізував минулого року 160 038 штук, що майже на 31% більше, ніж у 2022 році.

BYD також також планує в цьому році відкрити завод в Таїланді, Індонезії (інвестувавши 1,3 млрд долларів), також йдуть переговори про початок будівництва заводу в Угорщині.

Японські автовиробники (Toyota, Honda, Isuzu та Mitsubishi) також інвестують понад $4,3 млрд у Таїланд, щоб конкурувати з Китаєм.

Внутрішній китайський авторинок

Гаряча конкуренція на ринку електромобілів Китаю змушує місцевих автовиробників продавати автомобілі з більш модними технологіями, ніж Tesla. Компанії більше не конкурують на полігонах і мало працюють над технічною складовою. Натомість, компанії зациклені на розробці нових опцій і у швидкому темпі, вони нагромаджують безліч не надто потрібних функцій: автомобільні проектори, холодильники та опції допомоги водієві.

«Електромобілі в Китаї стають споживчою електронікою (продуктом). Це схоже на індустрію мобільних телефонів», — сказав Лі І, голова правління та генеральний директор Appotronics, компанії що працює з великими автовиробниками виробляючи лазерні дисплеї у Шеньчжені (місто субпровінційного рівня, межує з Гонконгом). «Я думаю, що в Китаї більше розваг, більше гаджетів, люди справді хочуть купити щось із найсучаснішими технічними характеристиками», — сказав він, додавши, що в Європі люди більше зосереджуються на функціональності і практичності в авто.

Електромобілі з Китаю також відрізняються від європейських надзвичайно коротким виробничим циклом життя моделі. Виробник не усуває якісь недоліки чи «дитячі хвороби» моделі, а щорічно розробляє і випускає повністю нову машину. Це викликає чимало труднощів, наприклад при  ремонті і пошуку запчастин. В європейців інший підхід – машина впускається на конвеєрі мінімум 5-6 років.

Є прогнози, що у 2024 році китайський виробник ще більше зміцнить позиції і піде у відрив. У планах BYD — масштабна експансія на глобальний ринок.

Та є фактори які можуть цьому завадити.

Заборони і обмеження для китайських виробників

В ЄС вважають китайські електромобілі загрозою для власного автопрому і ведуть антисубсидійне розслідування. Єврокомісія обрала для розслідування трьох китайських автовиробників: BYD, SAIC і Geely. Згідно зі звітом Center for Strategic and International Studies, у перші шість місяців 2023 року на Tesla припадало 39% усього експорту електромобілів з Китаю проти 26,3% для SAIC і 16% для BYD. Частка Geely становить 1,5%. Якщо Єврокомісія знайде докази субсидій у цих трьох виробників, вона розрахує середнє додаткове мито, яке застосовуватиметься до всього імпорту електромобілів з Китаю, навіть до таких, як Tesla.

Законодавці США заборонили Пентагону купувати акумулятори, вироблені найбільшими китайськими виробниками, пише Bloomberg. Заборона стосується закупівлі акумуляторів у компаній CATL, BYD та чотирьох інших китайських компаній, починаючи з жовтня 2027 року.

Поки ці заборони стосуються лише оборонних закупівель, але з часом можуть охопити і інші сфери. Звертає на себе увагу термін початку дії заборони, який, ймовірно, підкреслює рівень залежності США від низки технологічних товарів зі Китаю і необхідність чим швидше від неї позбуватися.

В першій десятці найбільших постачальників акумуляторів у світі лише 3 компанії не є китайськими. Останні дані показують, що CATL і BYD збільшують свої частки на світовому ринку.

Заснована 12 років тому, компанія CATL з’явилася в галузі, в якій лідирували американські, європейські, японські і корейські автовиробники. Під керівництвом засновника Робіна Зенга компанія зайняла близько 37 відсотків світового ринку акумуляторів для електромобілів, що постачають товари від Tesla і BMW до Volkswagen і Ford – пише FT.

BYD вражає не менше. При підтримці Уоррена Баффета, компанія Ван Чуанфу захопила майже 15 відсотків ринку акумуляторів, захоплюючи не тільки власні швидкорозвиваючі бренди електромобілів, але й конкурентних автовиробників у Китаї.

Хто перемагає у новій ері акумуляторів

Незважаючи на домінування Китаю у виробництві акумуляторів для електромобілів, закордонні виробники не відмовилися від спроб надолужити втрачене.

В даний час акумулятори для електромобілів можна розділити на два технологічні напрямки: високоенергетичні та економічні. Основним напрямком у Китаї є економічніша літій-залізо-фосфатна батарея (LFP), запас ходу якої складає всього до 500 кілометрів. Європейський сектор електромобілів віддає перевагу більш дорогим літій-нікель-марганцево-кобальтовим батареям (NMC), запас ходу яких становить до 700 кілометрів. Однак для таких батарей потрібно як нікель, так і кобальт, а Китай більш ніж на 80% залежить від імпорту обох металів з іноземних джерел.

В Європі та США, де інфраструктура зарядки все ще не розвинена, споживачі віддають перевагу акумуляторам для електромобілів з великим запасом ходу. З іншого боку, висококласні твердотільні батареї та водневі паливні елементи, що їх розробляють японські (Panasonic) та корейські виробники (LG Energy Solution і Samsung SDI), можуть стати наступним поколінням батарей. Інвестують в розробку батарей General Motors і Volkswagen, який створив підрозділ Power Co. До того часу, коли їхні технології стануть досконалішими, а витрати знизяться, китайська продукція легко втратить свою перевагу.

У світі акумуляторів наступного покоління наростає конкуренція між багатьма автовиробниками, виробниками акумуляторів і компаніями з видобутку та обробки ресурсів. Непередбачуваний характер ринку означає, що прибутки не можуть бути гарантовані навіть після значних інвестицій, зате є висока вірогідність, що батареї стануть більш технологічними і дешевшими, а отже електромобілі й надалі дешевшатимуть..

 

Джерело: LigaTech

AvtoKasta