Тернистий шлях: як людині з інвалідністю купити авто в Україні?

Раніше в Україні проживало 2,7 млн людей з інвалідністю. Однак повномасштабна війна принесла в Україну безліч викликів, серед них – збільшення різних травм внаслідок бойових дій та обстрілів російських окупантів. Тож, зокрема через це, кількість людей з інвалідністю в країні зросла на 300 тисяч і перетнула позначку 3 млн. Про це повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович на відкритті “Всеукраїнського центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю”, повідомляє “Укрінформ”.

Тому надзвичайно актуальним постає питання, як отримати водійське посвідчення, як переобладнати автомобіль органами ручного керування та як оформити транспорт для водія з інвалідністю?

електричний Kenguru для людей з інвалідністю фото: FB Kenguru Electric Vehicles

 

Автошколи для людей з інвалідністю

Вони працюють у п’яти різних регіонах України — Києві, Кам’янці-Подільському, Кропивницькому, Львові та Дніпрі, повідомили у Львівській ОВА.

У спеціально адаптованих автошколах, людина проходить теоретичний та практичний курс водіння автомобілем із ручним керуванням. Далі учні складають іспит та отримують посвідчення водія у сервісних центрах МВС. Вони знаходяться неподалік автошкіл і є повністю інклюзивними.

Для вступу необхідно пройти медико-соціальну комісію та отримати довідку про причину та групу інвалідності, а також пройти медичний огляд та отримайте висновок про можливість керувати Т/С.

Щоб отримати уявлення про керування з обмеженими можливостями, Liga.Tech і AvtoKasta також зустрілася з двома автомобілістами: один навчався керувати автомобілем з обмеженими можливостями на автоматі і отримав водійське посвідчення, а інший склав іспит і тепер регулярно водить машину на механіці.

Олексій Порох, пересувається на візку. Авто – Opel Astra J універсал

 

Фото: Боришкевич Володимир
важіль для вижиму щеплення (авто з механікою) Фото: Боришкевич Володимир

Фото: Боришкевич Володимир

Це точна копія ручного керування німецького VEIGEL Classic, для автомобіля з МКПП.

Фото: Боришкевич Володимир

Оригінал коштує дорого – приблизно до 3 тис євро!!. А в нас точну копію можна зробити за 200 долл.

Ручне керування робиться під конкретне авто і конкретну людину, наприклад враховуючи наскільки добре працюють  руки і т.і.  Є різні модифікації такого керування, все залежить від бюджету. На важіль керування можуть винести і поворотники і багато інших потрібних кнопок, але така модифікація коштує дорожче.

В Україні законом ніяк не регулюється сертифікація конструкції ручного керування, в Києві на Туполева є компанія, яка надає висновок, що цим керуванням можна користуватись і воно безпечне для експлуатації.

Закону про ручне керування в нас немає, а він потрібен, бо багато питань не врегульовані.

Потім з цим Висновком їдем в Мрео, де в Техпаспорті роблять помітку, що авто з ручним керуванням.

Чи можна не розмитнювати автомобіль, ввезений в Україну для особи з інвалідністю?

Можна, але зробити це складно.

Це питання регулюється – Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року N 999, додаткові консультації дають в органах соцзабезпечення на місцях. Конкретно питаннями транспорту для осіб з інвалідністю займаються обласні департаменти соціального захисту населення (Мінсоцполітики) – ред..

Олексій дозповів свою історію покупки авто.

Машина купувалась в Німеччині, але кордон перетнула в статусі «гуманітарна допомога».

Безоплатне розмитнення машини, ввезеної з-за кордону для користування людиною з інвалідністю дозволяється тільки якщо машина буде подарована особі з інвалідністю громадянином іншої країни. Просто купити авто за кордоном не можна. Після цього машина офіційно отримає статус гуманітарної допомоги. Тож машину купують, але документи оформляють, ніби-то подарували – ред.

 

Щоб отримати право не такий «подарунок», потрібно стояти у спеціальній черзі на отримання автомобіля, яку веде обласний департамент соціального захисту.

Щоб стати на чергу авто – треба пройти комісію МСЕК. Правила написані ще за часів радянського союзу. Черга на авто зараз взагалі не рухається – немає фінансування. До повномасштабного вторгнення – можна було отримати ЗАЗ Lanos, але без ручного керування.

Розмитненням займався фонд Соціального захисту. І тепер ця машина 10 років має бути на обліку цього фонду. Право власності на неї має фонд, а не людина з інвалідністю. Через 10 років Фонд знімає її з свого обліку і її можна переоформити на себе. Є експертна комісія, яка оцінює вартість машини після 10 років.

Щоб «купити» авто таким чином, треба виконати певні умови: машина має бути не старше 8 років і об’єм двигуна був не більшим за 1800 куб. см.

Фонд ніяк не сприяє покупці авто, довідки і всі документи доведеться збирати самостійно. А машина весь час стоїть на митниці, чекає документів.

Вартість повного розмитнення залежить від конкретного авто (його віку, об’єму двигуна). Економія на прикладі Opel склала близько 2 тис євро.

Якщо купувати авто на внутрішньому ринку – пільг взагалі немає.  Такою машиною може керувати або людина з інвалідністю, або людина яка разом з нею проживає і під час руху авто, людина з інвалідністю має сидіти поруч.

Наліпка «особа з інвалідністю» дає якісь переваги?

Спеціальні паркувальні місця біля супермаркету – це виключно для людей на візку – розповідає Олексій. Паркувальне місце для таких людей має бути набагато ширшим за звичайне. Тому, що людині потрібен простір, щоб пересісти у свій візок. Але в наших реаліях, таких місць дуже мало і зазвичай вони досить вузькі. Крім того, часто все запарковано звичайними авто.

Chevrolet Aveo, ручне керування на АКПП  Фото: Костянтин Галак

 

А це приклад ручного керування на коробці автомат.

Костя вчився керувати на автоматі і отримував водійське посвідчення в 2015 році. На той момент це була єдина школа водіння для осіб з інвалідністю в Києві, зараз цієї школи вже не існує.

фото alumni.krok

Досвід інших країн

В Німеччині найсуворіші штрафи за паркування на місцях для осіб з інвалідністю (Behindertenparkplatz).

На такому місці можна зупинитися максимум на 3 хвилини і при цьому залишатися за кермом, щоб виїхати, якщо під’їде машина з синьою спеціальним позначенням.

Відповідальність – штраф 35€ + евакуація, якщо встигли поїхати до приїзду евакуатора, то лише за виклик (50-80€) + 35€ (адміністративний збір).

Найвідоміша програма допомоги людям з інвалідністю у Великій Британії – Motability. Понад 630 000 осіб її використовують для оренди транспортних засобів. Motability – це благодійна організація, яка пропонує, взяти в оренду нові автомобілі терміном до трьох років. Компанія співпрацює і з 20 автовиробниками: наприклад з Vauxhall (у нас це Opel), Ford і навіть преміальними Audi.  Вона також покриває страховку, дорожній податок, обслуговування, допомогу при поломці авто, заміну шин та лобового скла. Водіям потрібно лише сплатити витрати на пальне. Motability має понад 400 різних модифікацій транспортних засобів, в тому числі з ручним керуванням і спеціальні машини, що полегшують доступ для інвалідних візків. Клієнти обирають новий автомобіль кожні 3 роки або транспортний засіб, доступний для інвалідних візків, кожні 5 років.

Чи допоможуть безпілотні автомобілі людям з інвалідністю?

The Conversation провели дослідження у Великій Британії, і виявили, що люди які мають різні типи інвалідності – наприклад, порушення рухливості, зору чи розумові здібності – позитивно ставляться до ідеї пересування безпілотними автомобілями.

Теоретично, повністю автономні безпілотні автомобілі можуть допомогти  людям з інвалідністю і облегшити їх пересування. Занадто часто такі люди зіштовхуються з багатьма проблемами при використанні громадського транспорту.  Їм часто доводиться покладатися на друзів та родичів у питаннях підйому в салон транспорту або витрачати надто багато свого обмеженого бюджету на таксі.

Крім того, людям з певним категоріям таких людей взагалі не дозволяється керувати автомобілем, навіть на адаптованих транспортних засобах – наприклад, до цієї категорії можуть потрапити певні порушення зору, залежно від ступеня порушення.

Ця ситуація може змінитися з появою безпілотних автомобілів, якими зможе скористатися кожен, незалежно від стану здоров’я.

Безпілотні автомобілі зможуть забезпечити транспортування від дверей до дверей і, можливо, зможуть самостійно паркуватися. Вони дозволять пасажирам працювати або відпочивати чи комфортно спати під час поїздки.

У цих дослідженнях також вивчалися фактори, які можуть перешкодити людям з інвалідністю користуватись такими авто: неможливістю безперешкодно сісти в транспортний засіб і вийти з нього, включаючи неможливість вибратися з пошкодженого автомобіля.

Що ще може перешкодити для появи такого засобу пересування? Проблем чимало. Наприклад: що робити з ременями безпеки, оскільки окремим людям ними важко користуватись. Системи утримання потребують свіжого погляду та перепроектування з врахуванням інклюзивності.

Для тих, хто є інвалідом-візочником, також необхідна проста та зручна у використанні утримуюча система. Це за умови, що є добре спроектований пандус, низька підлога та достатній простір для того, щоб інвалід-візочник міг самостійно заїхати до транспортного засобу.

Безпілотні автомобілі також створять нові проблеми, такі як необхідність інтерфейсів, що дозволяють пасажирам вибирати пункт призначення або отримувати інформацію про свою подорож. Щоб задовольнити потреби людей з інвалідністю треба враховувати, що візуальні дисплеї можуть не підходити деяким пасажирам, так само як голосове введення може бути неприйнятним для інших.

Також треба продумати, як діятиме майбутнє безпілотне авто у випадках можливого збою програмного забезпечення, або інших чинників – наприклад безвідповідального водіння з боку інших учасників дорожнього руху.

На чому ми будем їздити через 50 років? Міста майбутнього, зникнення мотоциклів і тотальне стеження

Враховуючи курйозні випадки, проблеми та аварії з безпілотними авто, технологія повністю автономних машин потребує доопрацювання і адаптації під кожну країну. А до українських реалій безпілотний автомобіль поки взагалі не пристосований.

 

Джерела: tech.liga The Conversation

AvtoKasta